Hutě v konfliktu

ArcelorMittal Ostrava
V největší tuzemské huti pracuje téměř 6000 lidí. Firma patřící do ocelářské skupiny indického magnáta Lakšmího Mittala se loni propadla do zhruba miliardové ztráty z předloňského zisku 4,9 miliardy korun.

Evraz Vítkovice Steel
Společnost, jejíž spolumajitelem je od roku 2006 ruský magnát Roman Abramovič, zaměstnává 1260 lidí. Je předním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli. V samotné ocelárně, jíž hrozí zavření, pracuje 320 lidí.

Konec vysokých pecí
Do 90. let měly vlastní vysoké pece obě ostravské hutě. Poté vláda rozhodla o zavření vítkovických pecí. Pak se obě firmy privatizovaly. Surové železo odebírá dnešní Evraz Vítkovice Steel od ArceloruMittal Ostrava, s nímž od privatizace dlouhodobě o cenu železa válčí.

V Ostravě vrcholí hra o stovky, možná však až tisíce pracovních míst v ocelářských firmách. Zda k tomu dojde závisí na dohodě jedničky domácího hutního trhu ArcelorMittal Ostrava s firmou Evraz Vítkovice Steel na cenách na třetí čtvrtletí roku.

Firma Evraz ve středu oznámila, že zatím ocelárnu, v které pracuje 320 lidí nezavře. Jednání mezi oběma firmami budou pokračovat, ale přesný termín, který je hraniční pro případnou dohodu Evraz neoznámila. "Věříme, že se nám podaří dohodnout," uvedl na tiskové konferenci viceprezident ruské ocelářská skupiny Evraz Group pro mezinárodní operace Pavel Taťjanin. 

Rozhodnutí o uzavření nebo zachování ostravského závodu Evrazu tak dosud nepadlo. "Jednání s ArcelorMittal běží velmi intenzivně, snažíme se najít nějaký průsečík, ale nemůže to být nekonečný příběh," řekl ředitel EVS Zbyněk Kvapík. Evraz prý přesto žádný termín pro uzavření jednání s AMO nemá. Taťjanin bude v Česku do konce tohoto týdne. Schůzku s AMO má prý ale zatím dohodnutou jen Kvapík.

Mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová ČTK řekla, že rozhodnutí Evrazu pokračovat v jednání vítají. "Je dobré, že budou dále jednat, my jsme na to připraveni. Od nás dostali návrhy, mají je k dispozici, takže věříme, že na ně budou reagovat a pohneme se dopředu," uvedla Breiová.

Propouštění je stále možné

Česká dcera ruské ocelářské skupiny Evraz už v květnu pohrozila, že je připravena kvůli neshodám ohledně cen zavřít ostravskou ocelárnu.

Pokud by Evraz ocelárnu skutečně zavřel, byla by ohrožena pracovní místa nejen v jeho hutích, ale i v ArcelorMittalu, ve strojírenském Holdingu Vítkovice a v desítkách navazujících firem. Propouštění by se dotklo na Ostravsku asi tisícovky lidí. Zavření ocelárny tak může vyvolat jeden z největších otřesů v českém průmyslu od začátku krize.

Znalci ostravského hutnictví ale upozorňují, že spor o ceny surového železa může být jen zástupným problémem, jímž jedna nebo obě hutní firmy hodlají zdůvodnit útlum své výroby.

Skutečná příčina může být ve zpřísněných ekologických požadavcích, jež vůči ArcelorMittalu, Evrazu Vítkovice i nedalekým Třineckým železárnám loni vznesl moravskoslezský krajský úřad. Jen Evraz musí do roku 2011 snížit objem emisí prachu ze 100 tun ročně na 70 tun. Musí kvůli tomu vybudovat na ocelárně takzvané sekundární odprášení, které přijde podle expertů až na půl miliardy korun.

Podle informací televize Z1 však Evraz údajně zastavil investice za 140 milionů Kč. "Nevím, jaký je zdroj těchto informací," poznamenal Taťjanin. Jen za minul týden prý vedení ruské společnosti schválilo pro EVS investice ve výši 250 milionů korun. Pozastavené podle Kvapíka byly strategické investice ve výši 1,6 miliardy korun.