"Německo podporuje zveřejnění zátěžových testů bank," prohlásil podle agentury Reuters ve čtvrtek mluvčí německého ministerstva financí Michael Offer. Německo, které s podporou návrhu váhalo, tak chce přispět k uklidnění trhů a posílení důvěry v banky.

Evropská unie zveřejní výsledky zátěžových testů bank nejdříve na začátku července. Šéf Evropské komise José Barroso nicméně bude členské státy vyzývat, aby výsledky zveřejnily okamžitě a debatovat o nich bude i čtvrteční summit EU v Bruselu. Závazek ke zveřejnění testů, které mají prokázat odolnost finančních ústavů v případě rozšíření dluhové krize, by se mohl objevit i v závěrečném dokumentu, jenž budou schvalovat lídři evropské sedmadvacítky, uvedl diplomatický zdroj.

Zátěžové testy bank provádí Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) tvořený národními orgány regulace bankovního sektoru ve 27 zemích EU. V České republice je tímto orgánem Česká národní banka. Výsledek testů CEBS předá ministrům financí EU. Investoři se nyní obávají, že evropské banky by mohly být ohroženy svými investicemi do vládních dluhopisů zemí ohrožených platební neschopností jako Řecko.

Po testech bank volají USA

K důkladným testům Evropu vyzývají i Spojené státy. Loni na jaře v USA totiž přispěly k obnovení důvěry finančních trhů v bankovní sektor a v podstatě ukončily hlubokou finanční krizi. Americké banky díky zvýšené důvěře trhů získaly opět přístup ke kapitálu a mohly si vyspravit bilance narušené obrovskými odpisy "toxických" hypotečních cenných papírů.

Ministr financí USA Timothy Geithner počátkem června v dopise kolegům z G20 uvedl, že ozdravení finančního sektoru je pro globální oživení zásadní věcí a zejména v Evropě to vyžaduje další kroky v restrukturalizaci a rekapitalizaci bank. Guvernér italské centrální banky a předseda globálního Výboru pro finanční stabilitu Mario Draghi tehdy uvedl, že evropské banky potřebují zejména zlepšit svou transparentnost.

ECB koncem května odhadla, že banky v eurozóně budou muset do konce roku 2011 odepsat špatné úvěry v hodnotě 195 miliard eur (asi pět bilionů Kč). Banky eurozóny již do konce loňského roku odepsaly kvůli finanční krizi úvěry v hodnotě 238 miliard eur.

Dosavadní zátěžové testy v EU ukazovaly, že celkově je stav evropského bankovního sektoru dobrý a banky jsou schopny odolat i případnému dalšímu zhoršení situace. Loni v říjnu zpráva CEBS uváděla, že 22 velkých systémových bank v Evropě je v dostatečně dobrém stavu, aby odolaly zhoršení podmínek.

Euro posílilo, Španělé prodali úspěšně státní obligace

Euro posílilo ke kurzu 1.24 USD/EUR, což je nejvíce za poslední tři týdny poté, co španělské ministerstvo financí ve čtvrteční pozorně sledované aukci státních dluhopisů úspěšně umístilo obligace v objemu 3,5 miliardy eur (asi 90,1 miliardy Kč). Zájem byl značný, země ale i tak bude muset platit citelně vyšší úrok, než dosud platila u papírů se stejnou dobou splatnosti.

Španělé prodávali dluhopisy splatné za deset a za 30 let. Objem prodeje byl na horní hranici předběžného pásma, takže klesla přirážka, která se platí ke srovnatelným dluhopisům německé vlády. Takzvaný výnosový spread klesl na 227 z předchozích 236 bazických bodů. Výnos španělských papírů je tedy o 2,27 procentního bodu vyšší než u dluhopisů německých.

Průměrný výnos u desetiletých papírů nyní dosahuje 4,864 procenta. V předchozí aukci, která byla 20. května, Španělsko získalo lepší podmínky a dosáhlo úrok 4,045 procenta. Podobně u 30letých dluhopisů úrok vzrostl na 5,908 procenta, zatímco v minulé aukci z 18. května, kdy země naposledy prodávala dluhopisy splatné za 30 let, úrok činil 4,758 procenta.

Z podařené aukce se těší i Maďaři

Maďarsko ve čtvrtek prodalo státní dluhopisy v objemu 50 miliard forintů (asi 4,6 miliardy Kč) se splatností tři, pět a deset let. Umístilo tak celý objem dluhopisů, které chtělo prodat. Oznámila to maďarská agentura pro správu dluhu (AKK), podle níž poptávka převýšila nabídku. Výrazně ale vzrostly výnosy.

Tříleté papíry 2013/E byly prodány s průměrným výnosem 7,01 procenta, což je více než činil středeční fixing 6,90 procenta. Znamená to i citelný růst proti předchozí aukci, která se konala teprve před dvěma týdny. Tehdy Maďaři v průměru zaplatili 6,33 procenta.

Vysoká poptávka po dluhopisech maďarské vlády podle správcovské agentury AKK naznačuje, že dluhové trhy v Maďarsku se po propadu ze začátku měsíce stabilizovaly.

"Poptávka byla dobrá, aukce je úspěšná. Ukazuje to, že na místním dluhovém trhu nejsou problémy," sdělil agentuře Reuters náměstek ředitele AKK András László Borbély. "Byl trend, kdy zde panovala nejistota, ale teď už se výnosy začaly stabilizovat," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist