Evropská centrální banka změnila v květnu svůj postoj k nákupům vládních dluhopisů, protože otřesy na finančních trzích v důsledku dluhové krize Řecka a dalších zemí eurozóny byly v té době srovnatelné se situací po pádu americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008. ECB to uvedla v čtvrteční měsíční zprávě. Banka 10. května oznámila, že začne kupovat na trhu státní dluhopisy, hned poté, co Evropská unie zveřejnila stabilizační plán pro eurozónu v sumě 750 miliard eur (zhruba 19,3 bilionu Kč).

Otřesy se na počátku května velmi rychle rozšířily z trhu státních dluhopisů na akciové a devizové trhy. To ohrozilo přístup investorů k financím a narušovalo důvěru na trzích, konstatovala centrální banka eurozóny. Situace proto ECB donutila zklidnit situaci na trhu dluhopisů, kde bylo jádro otřesů.

"Události těch dní byly v určitém ohledu srovnatelné (se situací po pádu Lehman Brothers), zejména co se týče náhlého charakteru změny nálady a prudkosti, s níž finanční investoři utíkali do bezpečí," uvedla ECB. "Fungování několika segmentů finančního trhu bylo závažně narušeno," dodala. Pád banky Lehman Brothers odstartoval na podzim 2008 nejhorší fázi globální finanční krize.

Peněžní trhy trpěly počátkem května vzestupem nedůvěry a začal být patrný nedostatek likvidity, kdy si banky přestaly navzájem poskytovat krátkodobé úvěry, uvedla ECB. Ukazatel pravděpodobnosti bankrotu několika systémově důležitých bank byl počátkem května vyšší než po pádu Lehman Brothers, dodala. "Vývoj na peněžních trzích 6. až 7. května charakterizovala nákaza otřesy na trzích dluhopisů, vyvolaná prudkým nárůstem nejistoty u rizik protistrany," shrnula banka.