Akcie vstoupily do týdne s pozitivní náladou a dokázaly ustát další snížení ratingu Řecka agenturou Moody’s. Pozornost se soutředila na aukce státních dluhopisů některých zemí eurozóny. Nově emitováné dluhopisy Irska, Belgie i Španělska zaznamenaly solidní poptávku, výnosy v rámci aukcí musely být však podstatně vyšší než před několika týdny.

Dobře naladěný sentiment živil poptávku zejména po cyklických titulech. Akcie bank, těžařů i technologické tituly stály v popředí zájmu kupců. Určitou nervozitu na trzích udržovala situace ve španělském bankovním sektoru.

Na trhu se objevovaly zprávy, že si španělské banky vypůjčují rekordní částky od ECB, neboť jen velmi těžko získávají likviditu na mezibankovním trhu. Úplně nejlépe nedopadl ani německý index ekonomické nálady ZEW. Přesto zajímavé technické úrovně k nákupům udržovaly na burzách příznivý vývoj.

Index S&P500 se během týdne dostal do plusových hodnot za letošní rok a přehoupl se přes 200-denní klouzavý průměr.

Smutný příběh BP

Ve svém smutném příběhu pokračovaly akcie BP a důsledky spojené s denně diskutovanou kauzou havárie ropné plošiny udržují dusno nad celým energetickým sektorem. Kurz akcií BP se pod tlakem prohlášení amerických politiků dostal na nové 13-leté minimum.

V průběhu týdne přišla britská ropná společnost s informací, že nebude vyplácet dividendy po zbytek roku a vytvoří fond pro kompenzaci nákladů spojených s havárií postupně až do výše 20 mld. dolarů. To cenu BP stabilizovalo.

V pátek pak ratingové agentury Standard & Poor´s a Moody´s snížily po vzoru konkureční Fitch své ratingy ropného koncernu BP kvůli nákladům úniku ropy o dva a tři stupně. A přiadli k tomu výhled na další možné zhoršení.

Zotavení na trzích ukázalo koncem týdne své limity a smíšená americká makrodata a opatrná prohlášení některých korporací ohledně budoucích zisků (např. firma FedEx) uvedla burzy ve stagnaci.

Tragedie eura se zmírnila

Zdá se, že nejhorší pesimismus kolem společné evropské měny polevil. Naznačují to dvě události, které se během týdne objevily. Jednak agentura Moody‘s snížila rating řeckých dluhopisů o čtyři stupně do statutu „junk“, trhy však reagovaly klidným způsobem.

Koneckonců Moody‘s pouze zaostávala, protože všechny ostatní agentury již Řecko neinvestičním stupněm ohodnotily. Ještě před pár týdny by taková zpráva vytvořila na euru prodejní vlnu. Nyní to už nebyla informace, která stojí za reakci, trh se zajímá pouze o skutečně nové zprávy.

Aténské úřady navíc ihned uvedly, že snížení ratingu není ohodnocením konsolidačního úsilí země. Za druhé zde byla spekulace kolem Španělska, které se údajně chystá požádat EU a MMF o finanční pomoc. Přesto všechno pokračovalo euro v zotavení až k úrovni 1,240 vůči dolaru. Jedná se ale spíše o pohyb kvůli extrémně otevřeným pozicím proti euru (a jejich zavírání) než z důvodu fundamentálních faktorů.

Na pozadí posilujících akciových trhů a oslabujícího dolaru dokázala cena ropy (a komodit vůbec) přehlížet slabší ekonomická data a kontrakt na WTI posílil na úroveň 77 dolaru za barel. Současný trend cenového vývoje ropy ukazuje, že pohyb na akciovém a devizovém trhu je momentálně důležitější než tržní fundamenty.