Kapsch má vztek. Nová vládní koalice zřejmě odloží elektronické viněty pro osobní vozy, které schválil na návrh skupiny poslanců předchozí parlament. Vedení firmy, která postavila za miliardy český mýtný systém, proto poslalo svým dcerám rozezlený dopis.

"Nové vládnoucí koalici poradila skupina lidí odložit implementaci elektronických vinět, které se plánovalo na 1. ledna 2011. Protože jsme již dříve provedli významné přípravné kroky, nemůžeme tento přístup tolerovat a podnikneme příslušná opatření," píše se doslova v dopise, který podepsalo trio šéfů mateřského Kapsche svým dcerám.

Když obsah dopisu, kterým Kapsch vyhrožuje českému státu, unikl do médií, Kapsch si pospíšil s "vysvětlením", a to hned od jednoho z autorů dopisu, člena představenstva Erwina Toplaka.

"Udivuje nás zájem médií o interní sdělení firmy, v němž se řeší pouze vnitřní záležitosti společnosti a jejích zaměstnanců. Nic dalšího z emailu nelze usuzovat, píše Toplak.

"Předmětný e-mail byl součástí internetové komunikace skupiny Kapsch, a proto se k němu vedení společnosti dál vyjadřovat nebude," dodal Toplak, který je provozním ředitelem Kapsche a má na starosti například výzkum a vývoj. 

Lidé v českém Kapschi v souladu s přáním rakouských šéfů nechtějí k dopisu nic říci. Neoficiálně ale zmiňují, že "Vídeň je nervózní", protože s tím, že elektronické viněty padnou do rukou Kapsche, se ve firmě víceméně počítalo.

To, že viněty by rakouská firma asi dostala, potvrdil ve čtvrtek i ministr dopravy Gustav Slamečka. Podle něj právní analýza ukazuje, že zakázku by měl dostat Kapsch bez výběrového řízení napřímo, pomocí takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Sám ale tak velkou zakázku s ohledem na končící mandát úřednické vlády vypsat nehodlá.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky je hrozba "podniknutí příslušných opatření" lichá, protože žádné řízení nebylo vypsané.

"Nevidíme žádný prostor pro jakékoli právní kroky ze strany Kapsche či dokonce arbitrážní řízení. Tendr nebo jednací řízení nebylo vypsané a i kdyby bylo, zcela jistě by obsahovalo klauzuli o možnosti zrušit veřejnou zakázku. Takže je to jenom bezzubý výrok," řekl HN Hanzelka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist