Evropská centrální banka chce, aby na daňovou a rozpočtovou politiku států v eurozóně dohlížela nezávislá instituce. Píše o tom pondělní vydání deníku Financial Times.

Návrh v hospodářském výboru Evropského parlamentu představil šéf ECB Jean-Claude Trichet. Podle něj by unie rovněž měla citelně zpřísnit sankce za porušení hospodářských pravidel, ale vyvrátil možnost vyloučení z eurozóny, o níž uvažují někteří ekonomové či politici.

"Je to velmi silné gesto. Ukazuje, jak silná vyšla z krize Evropská centrální banka ve srovnání s Evropskou komisí či ministry financí eurozóny," řekl šéf bruselského think-tanku Bruegel Jean Pisani-Ferry.

Podle analytického serveru Eurointelligence je Trichetův návrh rovněž vyslovením nedůvěry Evropské komisi, která nyní dohlíží na hospodaření členských států eurozóny i celé evropské sedmadvacítky. "Je naprostým základem, aby byl dohled nad rozpočtovou politiků států posílen," uvedl Trichet před europoslanci.

Vznik nové nezávislé instituce by podle centrální banky měly doprovázet i nové sankce za neplnění rozpočtových pravidel. V současnosti by státy neměly překročit v případě ročního rozpočtového schodku hranici tří procent HDP. Celkový dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP, ale k tomuto kritériu státy ani Brusel tolik nepřihlíží. Stejně jako v případě ročního rozpočtového schodku jej porušuje většina unijních zemí.

ECB mezi sankcemi jmenuje přerušení toku evropských dotací, což je za určitých podmínek možné již v současnosti, a odebrání hlasovacích práv. Eurozóna by navíc do země, jež opakovaně pravidla porušuje, měla vyslat experty, kteří by dohlíželi a z části i řídili nápravu nadměrných rozpočtových deficitů.

"Musíme uvažovat o širším spektru finančních, nefinančních a procedurálních sankcí. Patří mezi ně i tvrdší požadavky či omezení nebo odebrání hlasovacích práv," dodal šéf ECB. Podle něj by se Evropská unie nikdy nedostala do současné situace, kdyby země dodržovaly platná rozpočtová pravidla.

Budoucí hospodářská a rozpočtová politika by se ovšem neměla "točit" jen kolem rozpočtové politiky. Evropská centrální banka navrhuje, aby eurozóna pečlivě monitorovala konkurenceschopnost jednotlivých států. Tu ztrácejí především státy na jihu Evropy a podle ekonomů jde ještě o větší problém než jejich zadlužení.

Už před časem ECB přišla s myšlenkou na vznik "krizové" instituce, jejímž úkolem by bylo stabilizovat trh se státními dluhopisy. Trichet a jeho spolupracovníci by se do budoucnosti rádi vyhnuli opakování současné situace, kdy centrální banka musí nakupovat dluhopisy jednotlivých zemí, aby zabránila jejich krachu.

Návrh centrální banky se nejspíš setká s odporem některých členských států eurozóny. "Návrh jde dál, než případná dohoda členských států. Pokud by se lídři zemí EU dohodli na vytvoření nezávislé instituce na posuzování daňové a rozpočtové politiky, její doporučení by pak nebyla a ani nemohla být závazná," uvedl server Eurointelligence.

Evropská centrální banka se podle Financial Times rovněž vyhnula odpovědi na otázku, zda je k úpravě pravidel třeba měnit unijní smlouvy. To celá řada zemí odmítá a stejný názor zastává Evropská komise.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist