Takové je prozatím téma týdne, a poté, co jsem se několika dnech volna vrátil do kanceláře, o ničem jiném neslyším.
O čem to mluvím? Stručně řečeno se aktuální zprávy točí kolem Číny (viz dění minulý pátek a komentáře o tom, že by Čína mohla připustit posilování juanu) a dále také kolem britského krizového rozpočtu, který má být zveřejněn v průběhu dneška.
Vzhledem k tomu, že jsem se právě vrátil z Londýna, vás mohu ujistit, že nově oznámený rozpočet přinese britskou verzi úsporných opatření a že čím budou tato opatření drastičtější, tím lépe je pravděpodobně trh přijme. Situace ve Velké Británii zdaleka není růžová a po třech dnech hovorů s běžnými lidmi z ulice mám opravdu dojem, že lidé pociťují přiškrcení veřejných financí na vlastní kůži. Pro běžného člověka se tyto vyhlídky nezlepší ani do budoucna, a naopak můžeme očekávat ještě zvyšování daní (které nepocítí všichni stejně) a škrty na výdajích a vyplácených dávkách v rámci již tak skomírajícího systému sociální podpory. I když britská vláda nemá v tomto ohledu příliš na vybranou, zmiňovaná opatření se u voličů nesetkají s příznivým ohlasem a měnovému páru GBPUSD už zbývá jenom malý růstový potenciál. K libře se za chvíli ještě podrobněji vrátíme.
Pokud jde o Čínu, ta chtěla jednoduše předběhnout summit G20, který je plánován na tento víkend v Kanadě, a v zásadě se snaží předem umlčet námitky Američanů. Celý čínský příběh je balancováním na hraně a Číňané prozatím vedou 1:0 nad Američany, kteří neustále fňukají, jak je potřeba juan posílit v zájmu zachování mezinárodní konkurenceschopnosti. Nepochybuji, že o tomto kroku už byla napsáno a řečeno mnohé, ale v reálu se zatím nic nezměnilo. Pásmo, v němž se měna obchoduje, se zatím oficiálně nerozšířilo, zatím se jen o něco zvedl střed. Jsem přesvědčen, že v nadcházejících dnech dojde i na zápletku, ale prozatím nám nezbude než čekat, jak se vše bude odvíjet. Osobně neočekávám žádné skutečné drama…
Z širšího pohledu trh vypadá momentálně tak, že mírná korekce DXY je u konce a předpokládám, že se nyní kurz usadí v pásmu mezi dolní hranicí 85,50/60 a krátkodobou horní hranicí na 87,00. U měnových párů s EUR, GBP, AUD atd. jsem teď rozhodně na straně prodeje a trvám na svém názoru, že obecně nejsou vyhlídky zmiňovaných regionů a států nijak skvělé, což se záhy přesně odrazí na vývoji cen.
V průběhu dne budu vyhlížet úroveň 1,4720, která by se měla stát první podporou pro GBPUSD, zatímco shora bude pásmo před zveřejněním britského rozpočtu uzavírat úroveň 1,4820/30. U EURUSD se kurz nedostane přes horní hranici pásma na 1,2380, zatímco směrem dolů by nejnižší úrovní v průběhu týdne mělo být 1,2230. A nakonec AUDUSD rozhodně prodávám na 0,8850/80 se stop-lossy nad 0,8935/50 a cíluji na korekci k 0,8680 a posléze k úrovni 0,8550/00.
To je pro dnešek všechno, vážení, protože mám po pár dnech nepřítomnosti plný stůl restů…
Zítra snad nakoukneme víc pod pokličku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist