Americkým daňovým poplatníkům se nejspíše vrátí všechny peníze, které vláda použila na záchranu tamního finančního systému. V poznámkách pro členy dozorového orgánu Kongresu to uvedl ministr financí Timothy Geithner. Program pomoci byl funkční od konce roku 2008, nyní se jej ale vláda chystá postupně ukončit.

Geithner ale přiznal, že záchrana obří pojišťovny American International Group (AIG) bude pro daňové poplatníky asi ztrátová. Vláda tehdy přiznala pojišťovně pomoc s odůvodněním, že kdyby ji nechala zbankrotovat, byl by v ohrožení celý světový finanční systém. Naopak investiční bance Lehman Bros vláda nepomohla a nechala ji padnout.

Geithner řekl, že banky už vrátily asi 75 procent finančních prostředků, které během finanční krize čerpaly ve formě úvěru. Peníze, které vláda do zachraňovaných bank vložila, podle něj přinesly daňovým poplatníkům zhruba 24 miliard dolarů (asi 505 miliard Kč).

Geithner se zmínil také o automobilkách, kterým vláda v době krize rovněž pomohla. Firmy podle ministra učinily významné strukturální změny, takže se zlepšily i vyhlídky, že přijaté peníze splatí také General Motors a Chrysler.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist