Řecký premiér Jorgos Papandreu ve čtvrtek vyzval banky, aby se kvůli finanční a hospodářské krizi reorganizovaly. Mají se podle něj urychleně restrukturalizovat, aby mohly financovat řeckou ekonomiku. Ta má vážné problémy, zatím se nevymanila z propadu a je závislá na pomoci ostatních zemí eurozóny.

"Řecký bankovní systém může a musí učinit kroky k zavedení strategických změn, které mu dovolí udržet si po krizi na bankovním trhu značnou konkurenční výhodu a nadále hrát adekvátní roli ve financování a rozvoji ekonomiky," řekl dnes na schůzi kabinetu Papandreu, jehož cituje agentura Reuters.

Řecko se na jaře dohodlo na podmínkách finanční pomoci, kterou mu slíbila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Především jde o zavedení hlubokých úspor, které mají Řecku pomoci razantně snížit rozpočtový deficit a zcela změnit některé dosavadní zvyklosti.

Premiér řekl, že jeho země je schopna splnit podmínky, které dala svým partnerům výměnou za pomoc. "Můžeme to učinit rychleji a lépe, než je stanoveno v plánu hospodářského oživení, na němž jsme se dohodli s našimi partnery," řekl Papandreu. Řecko podle premiéra čeká několik těžkých let. Země už prý začala činit opatření, aby odvrátila katastrofický scénář.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru