V kanadském Huntsville začali jednat zástupci nejvyspělejších zemí světa G8. Zabývají se převážně vyhlídkami globální ekonomiky a rizikem ohrožení jejího oživení, řešit ale chtějí i to, jak dostát svým dřívějším slibům, že budou více podporovat nejchudší země. Skupina už dala příslib pomoci před lety, neplní jej ale v plném rozsahu. Jako problém se ukazuje špatný stav veřejných financí, který trápí řadu vyspělých zemí. To jim znemožňuje i plnit sliby. Skupina G8 už v roce 2005 slíbila, že pomoc nejchudším zemím zvýší alespoň o 50 miliard dolarů (přes bilion Kč), nyní je ale podle odhadů ve skluzu asi o 18 miliard.

Schůzka G8 se přitom koná za situace, kdy Světová banka varovala před dalším poklesem finanční pomoci. Pokrok, jehož bylo prozatím v rozvojových zemích dosaženo, se podle banky může zastavit, nemluvě o tom, že pro řadu lidí by to znamenalo propad do chudoby.

"Dnes musíme říct, že jsme všechny sliby nesplnili," řekl před začátkem schůzky předseda Evropské komise José Barroso. "Pokud chceme být úspěšní, musíme práci urychlit," dodal. Kanada, která je hostitelskou zemí, trvá na tom, aby dárcovské země svým slibům dostály.

Schůzka G8 se koná v ospalé jezerní oblasti zhruba 300 kilometrů severně od Toronta. Delegáti tak mají šanci načerpat síly před větší schůzkou G20, která se bude o víkendu konat právě v Torontu. Tam se budou řešit i mnohem komplexnější ekonomické otázky, včetně společného postupu při dohledu nad finančním sektorem.

Skupinu G8 tvoří země G7 a Rusko. Členy G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie a Itálie.

I když země skupiny G8 se nemohou vyhnout svým vlastním ekonomickým problémům, především rozsahu oživení ekonomiky a stavu veřejných financí, jako menší skupina chtějí věnovat čas nejpalčivějším problémům, které před sebou mají ti nejchudší. Například Kanada se chce vrátit k otázce podpory Haiti, které je zničeno po zemětřesení.

Schůzky G8 se jako hosté účastní i představitelé právě těch nejchudších zemí. Vedle zástupců Haiti byli pozváni i zástupci Jamajky a také zástupci afrických zemí jako je Senegal, Alžírsko, Etiopie, Malawi, Nigérie, Egypt a Jihoafrická republika.

V době zahájení schůzky G8 pokojně protestovali na nábřeží v Huntsville zástupci Oxfam International (viz foto). Oxfam je významná mezinárodní nevládní organizace, která sdružuje 13 národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě. Její příznivci protestují během summitu G8 pravidelně. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist