Jiří Michal, jeden z nejznámějších a nejbohatších českých manažerů, definitivně končí ve farmaceutické firmě Zentiva.

"Odchází k 30. červnu," potvrdil HN přesně informovaný zdroj z firmy. Ta zatím Michalův odchod oficiálně nekomentuje, má ho oznámit až příští týden. Šéfem představenstva Zentivy se stane Robert Korremans.

Úspěšná manažerská privatizace

Michal odchází z postu předsedy představenstva Zentivy po velmi úspěšné kariéře. V původní firmě Léčiva pracoval už od 70. let. V devadesátých letech firmu s managamenem privatizoval - šlo o jednu z mála povedených privatizací českých podniků do rukou managementu.

V roce 2003 se Léčiva sloučila se Slovakofarmou a vznikla Zentiva. Později vstoupila jako první česká firma s emisí akcií na Pražskou burzu.

Michal z podniku vybudoval lídra středoevropského farmaceutického trhu v oblasti generik s ročním obratem bezmála 20 miliard korun a výrobními závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku.

Nakonec i proto Zentivu ovládla jedna z největších světových farmaceutických firem Sanofi-aventis, jež za ni zaplatila zhruba 44 miliard korun. Když loni na jaře prodával dnes šedesátiletý Michal svůj poslední akciový podíl ve firmě - 3,49 procenta - získal za něj podle serveru motejlek.com 1,5 miliardy korun.