Ruský prezident Dmitrij Medveděv v neděli na summitu G20 v Torontu navrhl, aby ropné společnosti platily odvody do speciálního fondu, ze kterého by v případě ekologické katastrofy podobné té v Mexickém zálivu byly likvidovány způsobené škody.

„Jeden z návrhů, o kterém je ještě třeba diskutovat, je, aby velké mezinárodní firmy produkující ropu odváděly peníze do speciálního konsolidačního fondu, který by sloužil jako pojištění takových rizik,“ řekl novinářům Medveděv s tím, že Rusko chce jít příkladem a Státní duma tak brzy projedná zákon, který by měl zlepšit ochranu pobřeží před ropnými skvrnami, které tu podle kritiků pravidelně ohrožují mořský život.

Na návrhu zavedení odvodů pro ropné koncerny nyní bude pracovat expertní skupina. Agentura Reuters upozorňuje, že Rusko bedlivě sleduje vývoj v Mexickém zálivu mimo jiné proto, že čtvrtina globální produkce BP pochází ze společného podniku TNK-BP sídlícím v Moskvě.

Zatímco se světoví státníci sešli v Torontu, dorazila ropa z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu ke břehům Mississippi, které je tak po Louisianě, Alabamě a Floridě čtvrtým státem, kde ropa zasáhla pláže a mokřady.

Akcie BP se v pátek propadly na čtrnáctileté minimum, v sobotu však jejich hodnota opět mírně vzrostla. Firma zároveň slíbila, že na zastavení úniku bude vydávat více než doposud, konkrétně 100 milionů dolarů denně.

Účty za pokusy utěsnit vrt, likvidaci ekologických škoda a kompenzaci postižených se tak dva měsíce a jeden týden po výbuchu plošiny Deepwater Horizon vyšplhaly na 2,65 miliardy dolarů. Zdaleka se však nejedná o konečný účet.

Americká veřejnost i odborníci také se znepokojení sledují příchod bouře Alex, první větší události letošní atlantické hurikánové sezóny. Podle dosavadních předpovědí by se během úterka měla změnit v hurikán, ale místům zasaženým ropnou skvrnou se zřejmě vyhne. Meteorologové nicméně varují, že směr bouře se může snadno změnit.