Čína a Tchaj-wan v úterý po šesti desetiletích nepřátelství podepsaly historickou dohodu o uvolnění vzájemného obchodu a posílení hospodářské spolupráce. Dohoda podpoří vzájemný obchod v současné hodnotě přes 100 miliard dolarů (zhruba 2,1 bilionu Kč) zrušením cel na zhruba 800 položek zboží.
Čína vábí Tchaj-wan
Čína si od smlouvy slibuje, že zmírní politické napětí mezi pevninou a odštěpeným ostrovem a připraví znovusjednocení tím, že přitáhne Tchaj-wan politicky blíže k jeho největšímu trhu. Peking proto učinil Tchaj-peji značné ústupky, a pro Tchaj-wan je tak smlouva z obchodního hlediska výrazně výhodnější než pro Čínu. Tchaj-wan usiluje o užší ekonomické svazky, aby zabránil nové světové hospodářské mocnosti odsunout ostrovní ekonomiku závislou na exportu do pozadí.
"Je to klíčový moment v rozvoji našich dlouhodobých vztahů. Měli bychom využít příležitosti ke spolupráci a budování vzájemné důvěry," řekl o dohodě předseda tchajwanské polostátní organizace na podporu oboustranných styků Straits Exchange Foundation Čang Pchin-Kchung. Jeho protějšek z Pekingu Čchen Jün-lin podle agentury AP uvedl, že smlouva poskytuje "rovné a vzájemné přínosy".
Pakt poskytne bezcelní přístup na čínský trh 539 položkám tchajwanského zboží, zatímco na Tchaj-wan bude mít volný vstup bez cla 267 čínských produktů. Z roční hodnoty zhruba 80 miliard dolarů tchajwanského exportu se to bude týkat zboží za 13,8 miliardy dolarů, zatímco z celkového čínského vývozu na Tchaj-wan v sumě asi 30 miliard dolarů bude na ostrov moci bezcelně asi desetina.
Přístup k novým odvětvím
Tchajwanské firmy navíc získají přístup k 11 odvětvím služeb v Číně včetně bankovnictví, pojišťovnictví, zdravotnictví nebo počítačových služeb. Tchaj-wan otevře čínským firmám možnosti investic do filmařského průmyslu a podnikatelských služeb.
Dohoda byla podepsána symbolicky v jihočínském městě Čchung-čching, kde se komunistický vůdce Mao Ce-tung a nacionalistický prezident Čankajšek snažili po druhé světové válce dojednat příměří, avšak neuspěli. Obě strany pak obnovily občanskou válku a po vítězství komunistů se Čankajškova vláda přesunula v roce 1949 na Tchaj-wan. Obě vlády si od té doby dělají nárok na zastupování celé Číny.
Dohoda je vítězstvím pro obě vlády, které musely při jejím sjednávání překonávat silný odpor. Čínský prezident Chu Ťin-tchao dlouho usiloval o překonání výhrůžné rétoriky, která v minulosti charakterizovala přístup Pekingu k Tchaj-wanu, a prosazoval zmírnění napětí. Pro tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua to znamená završení jeho plánů zmírnit napětí a posílit ekonomické svazky mezi oběma zeměmi tváří v tvář rozdělené veřejnosti, která je k záměrům Pekingu nedůvěřivá.
Tchajwanští podnikatelé jsou i přes politické spory jedněmi z nejaktivnějších investorů v Číně už od počátku otevírání čínské ekonomiky. Za poslední dvě desetiletí sem investovali nejméně 83 miliard dolarů a nyní zde působí zhruba 40.000 tchajwanských firem.
Podle tchajwanské vlády si díky smlouvě tchajwanské firmy udrží konkurenceschopnost vůči zemím jihovýchodní Asie, svým hlavním konkurentům. Od ledna příštího roku vstoupí v platnost dohoda o volném obchodu mezi Čínou a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) .
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist