V Česku přibývá lidí, kteří kvůli neschopnosti splácet hypotéku přicházejí o své byty a domy. Bankám totiž už dochází trpělivost a začínají jednat. Přitom stále častěji přistupují k nedobrovolným dražbám nemovitostí zatížených hypotékou.
Bankéři hovoří o desítkách případů ročně, jejich počet se však bude zvyšovat. Podle odborníků nedobrovolné prodeje vyvrcholí v příštím a přespříštím roce. „Na trhu tak od příštího roku přibudou stovky dražených nemovitostí,“ říká Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos, pro kterou dnes nedobrovolné dražby představují jednu ze stěžejních činností.
Přijdou o dům a dluží dál
Prodej nemovitosti přitom ještě nemusí znamenat konec dluhům, protože cena za její prodej často nepokryje závazek bance. „Málokdo si to uvědomuje, rozdíly za nedoplacené dlužné částky mohou jít až do desítek procent,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Česká spořitelna uvádí v průměru 25 procent. Při nedobrovolných dražbách se ale také stává, že se nemovitost prodá za padesát procent tržní ceny.
Situaci dnes ještě zhoršuje současný pokles cen nemovitostí, který v řadě případů čítal až 20 procent.
Hypotéky tvoří největší část dluhu českých domácností. Jejich zadluženost během května podle včera zveřejněných údajů ČNB poprvé překročila bilion korun – na úvěrech na bydlení přitom dluží téměř 700 miliard. Podle statistik centrální banky jsou z toho „problémové“ úvěry za téměř 21 miliard korun.
Některé z nich končí nedobrovolnými dražbami. Podle zástupců bank jim předchází série obsílek od bank i dražebních firem. Ty se snaží s dlužníky situaci vyřešit po dobrém úpravou splátkového kalendáře, lidé však často výzvy bank a následně dražebních společností ignorují.
„Převažují lidé, kteří se chtějí do poslední chvíle nedobrovolné dražbě vyhnout. Chovají se, jako by se nic nedělo,“ říká Simona Krejčová z pražské dražební společnosti Eurodražby.cz. Ta se téměř výlučně zabývá nedobrovolnými dražbami a jejím hlavním klientem je Česká spořitelna. Firma v první půli roku uskutečnila 130 nedobrovolných dražeb, což je asi o třicítku více než ve stejném období loni. Téměř vždy byl letos předmětem nedobrovolné dražby byt nebo rodinný dům vlastněný fyzickou osobou.
Průměrná cena dosažená v dražbách dosahuje 70 až 80 procent ceny tržní. „Obecně je vyšší u bytů ve větších městech, zatímco na vesnicích se někdy nedaří prodat nemovitost ani za polovinu ceny stanovené soudním znalcem,“ říká Radim Hasman, šéf firmy Eurodražby.cz.
Dvojnásobný počet dražeb
Za celou republiku se počet nedobrovolných veřejných dražeb v prvním pololetí v meziročním srovnání více než zdvojnásobil. Od začátku roku do poloviny června se uskutečnilo 282 dražeb, zatímco loni ve stejném období to bylo 129 případů. Vyplývá to ze statistik na serveru centralniadresa.cz. Předmětem jsou zejména rodinné domy a byty. „Ze zmíněných 282 dražeb tvoří nemovitosti z nesplácených hypoték nadpoloviční většinu,“ říká Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos.