Americký zpracovatelský průmysl v červnu rostl již jedenáctý měsíc za sebou, jeho růstové tempo se však zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Index průmyslové aktivity založený na průzkumu u nákupních manažerů firem klesl o 3,5 bodu na 56,2 bodu, oznámil ve čtvrtek Institut řízení dodávek (ISM).

Ekonomové podle ankety agentury Reuters v průměru odhadovali, že index ISM klesne jen na 59 bodů. Ukazatel průmyslové aktivity vykázal zpomalení růst druhý měsíc po sobě. Zůstává však zatím bezpečně nad klíčovou hranicí 50 bodů, nad níž je pásmo růstu, zatímco nižší hodnota naopak signalizuje pokles v sektoru.

Průmyslový sektor je již zhruba rok jedním ze světlých míst americké ekonomiky. Jeho růst táhne zejména to, že firemní sektor si po hluboké hospodářské recesi doplňuje zásoby a nahrazuje stará zařízení.

Index nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru, se propadl o více než sedm bodů na 58,5 bodu. Ukazatel zaměstnanosti se snížil o dva body na 57,8 bodu. Výrazně klesly také složky cen, exportu a produkce.

Růst ve zpracovatelském průmyslu se nyní zpomaluje i jinde ve světě. Dnešní údaje ukázaly červnový útlum tovární aktivity v Číně a mírné oslabení podobného indexu v zemích eurozóny i v Británii. Globální index nákupních manažerů, který sestavuje banka JPMorgan, za červen klesl o dva body na 55 bodů.

Počet připravovaných prodejů domů v USA klesl na rekordní minimum

Washington 1. července (ČTK) - Počet smluv na koupi staršího domu klesl v květnu ve Spojených státech, i přes pokles hypotečních úroků o 30 procent, na rekordní minimum. Stavební výdaje se sice snížily méně, než se čekalo, dnešní série statistických údajů však ukázala, že po vypršení vládní podpory kupujícím se trh bydlení dostává opět do propadu.

Index připravovaných prodejů domů klesl v květnu na minimum 77,6 bodu z dubnových 110,9 bodu, uvedlo Národní sdružení realitních kanceláří. Ekonomové podle agentury Thomsosn Reuters čekali pokles jen na 98,4 bodu V meziročním srovnání byl index, který nabízí rychlé měřítko aktivity trhu bydlení, nižší o 15,9 procenta. Mezi uzavřením smlouvy o prodeji a skutečným prodejem bývá zpoždění jednoho až dvou měsíců.

Americký trh bydlení opět upadá poté, co na konci dubna vypršel vládní program daňové podpory koupě. Potenciální kupci ztratili zájem i přesto, že hypoteční úroky v USA nyní výrazně klesají.

Tento týden podle státní hypoteční agentury Freddie Mac průměrný úrok na 30letou hypotéku klesl na 4,58 procenta ze 4,69 procenta před týdnem a sestoupil nejníže od roku 1971, kdy agentura začala tato data shromažďovat. Hypoteční sazby klesají zhruba dva měsíce, protože investoři se v obavách z dopadu dluhové krize v eurozóně na globální ekonomiku odvracejí od akcií a zvýšeně kupují bezpečné americké vládní dluhopisy. Jejich výnosy tak klesají, což sráží dolů i další dlouhodobé úroky v čele s hypotečními.

Stavební výdaje v USA se v květnu snížily proti předchozímu měsíci o 0,2 procenta na celoroční tempo 841,9 miliardy dolarů (17,4 bilionu Kč), oznámilo dnes ministerstvo obchodu USA. Analytici přitom čekali pokles o 0,8 procenta. Investice do soukromé výstavby po dvou měsících růstu klesly o 0,4 procenta.

Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech se podle zprávy z minulého týdne v květnu po ukončení programu daňových úlev na koupi domu zhroutil a proti předešlému měsíci se propadl o 33 procent na rekordní minimum. Sektor obytných realit, v němž začala hypoteční a finanční krize, která vedla k ekonomické recesi, tak i přes vládní pobídky zůstává v těžkém útlumu. Prudce klesá rovněž zahájená výstavba nových domů.