Výsledky testů, jak jsou evropské banky schopny vypořádat se s další hospodářskou krizí a jinými finančními šoky, budou zveřejněny 23. července. Uvedla to v neděli francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. Dodala zároveň, že sektor je v dobré kondici.

Bankovní dozor v Evropě provádí zátěžové testy bankovního systému pro zjištění jeho stavu po finanční krizi, kdy systém čekají přísnější kapitálové požadavky, nové daně a další regulační opatření.

"Brzy uvidíte seznam bank, které zátěžový test podstoupí," řekla ministryně. Dozor také zveřejní kritéria, která použije, a přiblíží, jak velkou zátěží banky otestuje. "A uvidíte, že banky v Evropě jsou silné a zdravé," dodala Lagardeová s tím, že o francouzské banky se neobává vůbec.

Podle modelových testů, které provedli analytici, si banky KBC, National Bank of Greece, Commerzbank, Crédit Agricole a Dexia vedly hůře než jejich větší rivalové. Nespadly ale pod rizikovou hranici.

Bankovní regulátoři již testovali u 25 velkých bank z Evropské unie odolnost vůči hospodářskému poklesu a rostoucím ztrátám z úvěrů. Zdroje sdělily, že se testy rozšíří na více než stovku institucí v regionu. Rozšířené testy také zahrnou rizika, která bankám hrozí z držení státních dluhopisů.

Někteří analytici říkají, že by zátěžové testy mohly obnovit důvěru investorů v odvětví a že povedou k rekapitalizaci slabších bank. Jiní ale dodávají, že je potřeba znát přesná kritéria testů, pokud mají jejich výsledky přesvědčit trh.

Související