Pro necelé dva miliony lidí, kteří mají v Česku akciový účet, bude od středy všechno úplně jinak. Staré Středisko cenných papírů (SCP), které vedlo záznamy o asi 1,84 milionech účtů českých investorů, totiž končí. Informace o českých akciích od středy povede Centrální depozitář, který provozuje pražská burza.

To je změna, která se dříve či později dotkne každého, kdo má nějaké akcie. "Český kapitálový trh se tak po dlouhé době zařadí mezi vyspělé země, kde evidenci cenných papírů a vypořádání obchodů dělá jedna firma. Předtím tyto dvě věci byly oddělené, což není příliš efektivní," vysvětluje šéf pražské burzy Petr Koblic.

Co to znamená pro akcionáře konkrétně? Zcela se změní způsob evidence cenných papírů a lidé tak budou mít lepší přístup ke svým akciím. Již nebudou muset na pobočky SCP, ale k akciím se dostanou přes obchodníka s cennými papíry, nebo většinu významných tuzemských bank, které si sami vyberou.

Pro ty, kteří aktivně obchodují, to však znamená i zavedení nových poplatků. I když ve srovnání s celkovou hodnotou akcií velmi nízkých. Zatímco v SCP žádný poplatek za správu českých akcií až dovýše 2,25 milionu korun pro drobné investory nebyl, teď za to budou platit řádově desítky nebo stovky korun ročně. Většina obchodníků s akciemi totiž lidem zřejmě poplatky depozitáře přeúčtuje. To už třeba udělala Patria Direct, která zveřejnila nový ceník. Za vedení účtů českých akcií v hodnotě jeden milion korun zaplatí 300 korun za rok. Ceny se liší podle množství peněz, které akcionář na účtu má. Čím více, tím je procento, které zaplatí za správu, nižší.

Podobně to bude i u dalších brokerů. "Ano, pravděpodobně poplatky klietům přeúčtujeme," řekl mluvčí Atlantik FT Robert Havlena. Potvrdila to i mluvčí Fio Burzovní Vendula Žaloudíková. "My ještě nejsme rozhodnuti, nevíme jaký budou mít nové poplatky nakonec dopad. Proto je přes prázdniny účtovat nebudeme, a potom se uvidí," sdělil HN hlavní makléř BH Securities Bohumil Pavlica.

Nemění se však jen poplatky, ale celý systém. Zásadní změnou je, že zatímco v SCP mohly být vedeny účty za každého držitele akcií zvlášť, teď jsou akcie evidovány pouze přes takzvané účastníky Centrálního depozitáře, což jsou obchodníci s akciemi a banky.