Výrobce počítačů Foxconn dostal od inspektorátu práce pokutu 500.000 Kč za nedodržování přestávek na odpočinek pro zaměstnance ve své pobočce v Pardubicích, informovala ve středu Česká televize. Podle ČT byli postiženi především cizinci. Na nedodržování zákoníku práce ze strany nadřízených si ale podle ČT nikdo z pracovníků neztěžoval, inspektoři vyrazili na kontrolu z vlastního rozhodnutí.

"Zaměstnavatel musí umožnit minimálně 35 hodin odpočinku v průběhu jednoho týdne. Toto nebylo dodrženo, nebylo to dodrženo u více lidí," řekl ČT vedoucí Inspektorátu práce Hradec Králové Jaroslav Nečas. Foxconn dostal pokutu za stejný delikt opakovaně, loni v říjnu zaplatil 30.000 Kč.

"Práce ve dvanáctihodinových směnách je poměrně fyzicky náročná a odborová organizace se snaží zaměstnavatele přesvědčit o zavedení čtyřsměnného provozu. Zatím se nám toto nepovedlo," řekl ČT předseda ZO Kovo Tomáš Formánek.

"Firma také přijala velmi nestandardní postup, že zaměstnanci firmy prakticky nemohou mluvit, takže my jenom čekáme na to, kdy to už lidé nevydrží a kdy, teď v době krize, řeknou daleko více," upozornil předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.

Asijská centrála hlásí nárůst sebevražd zaměstnanců

Asistentka výkonného viceprezidenta Petra Kubátová televizi slíbila zprostředkovat vyjádření Foxconnu, potom se ale firma už neozvala. Proti pokutě se Foxconn muže do čtvrtka odvolat. Podle ČT v českých pobočkách Foxconnu pracuje asi 6000 lidí včetně Vietnamců, Rumunů a Mongolů.

Foxconn je součástí technologické společnosti Hon Hai, která je největším smluvním výrobcem mobilních telefonů na světě. V čínském výrobním komplexu došlo tento rok již k 11 sebevraždám zaměstnanců.

Loňské tržby Foxconnu CZ podle žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR, který nedávno zveřejnilo Sdružení Czech Top 100, byly 84 miliard Kč, což ho zařadilo na páté místo. Byl také druhým největším exportérem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist