Uplatnění žen
PořadíZeměSkóre
1.Švédsko88,2
2.Belgie86,4
3.Norsko85,3
4.Finsko85,2
5.Německo83,9
6.Island82,9
7.Nizozemsko82,5
8.Nový Zéland81,2
9.Kanada80,5
10.Austrálie80,5
15.USA76,7
17.Maďarsko75,3
20.Bulharsko73,3
21.Slovinsko73,2
22.ČR73,1
36.Slovensko65,2
64.Rusko50,3
65.Čína49,4
111.Čad25,2
112.Jemen19,2
113.Súdán14,5

Zdroj: Economist Intelligence Unit

Česká republika patří k zemím, které nabízejí ženám relativně slušné možnosti se uplatnit v ekonomice. Vyplývá to z nové zprávy analytické organizace Economist Intelligence Unit (EIU) hodnotící příležitosti, jaké mají pracující ženy ve svých zemích, i překážky, kterým musejí čelit. Česká republika je v tomto žebříčku na 22. místě na světě, zatímco nejlepší šance mají ženy ve Švédsku, Belgii a Norsku.

Studie nazvaná Příležitosti pro ženy v ekonomice zkoumala zákony, regulace i praxi, stejně jako postoje vůči ženám, které ve 113 zemích ovlivňují ženy v zaměstnání a ženské podnikatelky. EIU, která je analytickou odnoží renomovaného týdeníku The Economist, hodnotila celkem pět okruhů: trh práce, přístup k financování, vzdělávání, právní a společenský status žen a celkové prostředí pro podnikání.

Na čele světového žebříčku jsou Švédsko, Belgie a Norsko. Tyto země mají mimořádně otevřený pracovní trh pro ženy, vysokou vzdělanost žen a liberální právní a společenský režim, tvrdí studie.

Čelo žebříčku tvoří prakticky jen evropské země, které doplňují Nový Zéland, Austrálie a Kanada. Česká republika je ze 34 hodnocených evropských zemí na 18. místě.

Na obdobné úrovni jsou v tomto směru "nejlepší" země Asie - Hongkong, Izrael a Japonsko. V Latinské Americe jsou na tom nejlépe ženy v Brazílii, v Africe na Mauriciu.

EIU hodnotí jednotlivé země počtem bodů, když nejvyšší známkou je 100 bodů. Prakticky na maximu je ČR v oblasti právního a společenského postavení žen. Zaostává naopak v praxi na pracovním trhu, zejména v rovnosti platů (67 bodů) a oblasti faktické diskriminace v zaměstnání (58 bodů).

Menší platy

Celosvětově jsou ženy zaměstnávány méně než muži a jsou méně placeny - v průměru jejich platy dosahují 75 procent svých mužských protějšků, což přitom nelze vysvětlit jen menšími zkušenostmi nebo kvalifikací. Stejně tak muži dominují v nejlépe placených profesích, jako je finančnictví a vyspělé technologie. I tam, kde existují zákony na podporu žen, je jejich realizace často slabá, tvrdí EIU.

Nicméně tato situace se mění s rozvojem ekonomik, který přináší více příležitostí pro ženy. Stejně tak země se stagnující nebo pomalu rostoucí populací si stále více uvědomují, že ženy jsou nezbytné k rozšiřování pracovních sil, píše studie. Zdůrazňuje také, že větší rovnoprávnost mezi oběma pohlavími souvisí nejen s ekonomickým růstem, ale také s nižší úrovní chudoby.

Nerovnost v pracovních příležitostech a příjmech souvisí i s tím, že na ženy připadá více neplacené práce. Ke zmírnění této nerovnosti přispívají sociální opatření jako mateřské dovolené a sociální dávky, uvádí EIU.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist