Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podezřívá obchodní řetězce Kaufland a Ahold z porušení zákona o významné tržní síle. S firmami zahájil správní řízení. Řekl to první místopředseda ÚOHS Hynek Brom

Antimonopolní úřad k zahájeným správním řízením bližší informace neposkytl. Jde však o první případy řešené v režimu zákona o významné tržní síle, který je účinný od začátku letošního února. ÚOHS v té době také zahájil rozsáhlé sektorové šetření v oblasti zemědělských a potravinářských produktů. Jedním z důvodů byly narůstající podněty od Potravinářské komory.

Neplatili včas, tvrdí mluvčí

"Jsme rádi, že se konečně ukazují účinky zákona v praxi," řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. "Je to pozitivní signál pro všechny potravináře," dodala. Za možný důvod, proč ÚOHS řetězce prošetřuje, označila nedodržování zákonem stanovené 30denní lhůty splatnosti faktur dodavatelům ze strany řetězců. Kromě komory řadu stížností na počínání řetězců zaslaly také jednotlivé potravinářské firmy.

"Můžeme potvrdit, že bylo zahájeno správní řízení u ÚOHS proti naší společnosti," sdělil mluvčí hypermarketů Kaufland Michael Šperl. Obchodní řetězec Kaufland se musí do konce příštího týdne k námitkám antimonopolního úřadu vyjádřit, takže Šperl zatím nechtěl zveřejnit další podrobnosti.

Nový zákon reguluje především vztah obchodních řetězců a jejich dodavatelů. Norma například stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, čímž jsou podle expertů poškozováni spotřebitelé. Obchodním řetězcům od února hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Obchodníkům se nový zákon nelíbí

Zatímco výrobci potravin i zemědělci přijetí zákona uvítali, obchodníkům a analytikům se nelíbí. Svaz obchodu a cestovního ruchu v minulých dnech zaslal stížnost na zákon Evropské komisi.

Znění zákona kritizují i někteří odborníci na soutěžní právo. Podle bývalého místopředsedy ÚOHS a právníka z advokátní kanceláře Havel&Holásek Roberta Nerudy norma v mnoha případech ukládá to, co už vyplývá z jiných předpisů. Zákon se podle něj vyloženě nepovedl.

"Je nejasný a těžko aplikovatelný. Je i diskriminační, neboť se vztahuje pouze na jednu konkrétní skupinu odběratelů, aniž by bylo zřetelně zdůvodněno proč," řekl Neruda. Podle něj zákon nemá za cíl chránit soutěž či spotřebitele, ale pouze dodavatele a potažmo snad i zemědělce. ÚOHS se tím podle Nerudy dostává do nezáviděníhodného postavení.

Má dohlížet nad dodržováním nesrozumitelných pravidel, a to případně i v rozporu se zájmy konečných spotřebitelů. ÚOHS byl podle Nerudy doposud při aplikaci zákona spíše zdrženlivý, což považuje za dané situace za velmi rozumný přístup. "Je však pravda, že obchodní řetězce i jejich dodavatelé by uvítali bližší vodítko, jakým způsobem bude ÚOHS konkrétní ustanovení zákona vykládat," dodal Neruda.