Velká většina konzervativních domácích podílových fondů investorům od začátku roku mírně vydělala. Fondy peněžního trhu přinesly v průměru výnosy pod jedno procento, dluhopisové lehce vyšší. Mezi akciovými fondy byly velké rozdíly. Řada z nich vynesla přes deset procent, mnohé však vykázaly dvoucifernou ztrátu. ČTK to zjistila z databáze serveru iFondy.cz k 7. červenci 2010.

"Naprostá většina fondů prošla od začátku roku dvěma různými obdobími. Zatímco do konce dubna téměř všechny poměrně dynamicky rostly, tak v květnu a červnu spíše stagnovaly či ztrácely," řekl ČTK analytik KZ Finance Miroslav Frajt. Tato změna podle něj souvisela s celkovou situací na trzích, když nákupní apetit z úvodu roku vytrval pouze do dubna 2010, pak trochu ochabl a na trzích se začalo prodávat. Na trzích je v posledních dvou měsících docela vysoká kolísavost kurzů, dodal.

U peněžních fondů se všechny změny projevily málo, upozornil Frajt. Tyto konzervativní investice do dubna rostly a v květnu a červnu spíše jen stagnovaly, případně mírně ztrácely. Žádný z tradičních fondů peněžního trhu svou hodnotu neztratil a výnosy se u nich většinou pohybovaly v rozmezí od 0,3 do 0,8 procenta.

Vývoj dluhopisových fondů byl velmi podobný jako u fondů peněžního trhu, pouze jejich kurzy více kolísaly. Výsledky jednotlivých fondů se tomto roce pohybují také pouze v kladném teritoriu, i když některé z nich jsou jen těsnou nad svou hodnotou z počátku roku. Výnosy většiny dluhopisových fondů se však podle Frajta pohybovaly výše než u peněžních fondů, když jejich připsaná procenta se pohybovala okolo 1,3 procenta.

Největší rozdíly ve výkonnost zaznamenaly tradičně akciové fondy. Mezi korunovými akciovými fondy je více než polovina takových, které se kvůli propadům trhů v závěru pololetí dostaly do ztrát. Jsou mezi nimi ale také necelé dvě desítky těch, které svým investorům svěřené prostředky zhodnotily. Frajt pochválil především fondy společnosti ESPA/ISČS a ING. U nemovitostních fondů nastalo částečné uklidnění a oba fondy, tedy Conseq Realitní i ČS nemovitostní fond, vydělaly, dodal.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za letošní první čtvrtletí vzrostl o 15,27 miliardy korun na 249,8 miliardy Kč. Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 11,45 miliardy korun, v domácích fondech o 3,82 miliardy korun. Letos by se podle dřívějších prohlášení předsedy Asociace pro kapitálový trh Josefa Beneše mohla hodnota majetku ve fondech přiblížit necelým 300 miliardám Kč.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru