Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v červnu činil stejně jako v květnu 1,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Vývoj ovlivnilo zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura, které bylo kompenzováno poklesem cen oblečení, obuvi, alkoholických nápojů a tabáku.
"Spotřebitelská inflace se odrazila od svého dna, kterého bylo dosaženo v říjnu 2009," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Inflace by se podle něj měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat, její vzestup by měl být velmi umírněný, jelikož slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní.
V meziročním srovnání mělo vliv na zvýšení inflace zejména zdražení bydlení, alkoholických nápojů a tabáku. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 10,1 procenta, přičemž regulované nájemné se zvýšilo o 18,7 procenta, naproti tomu tržní kleslo o 0,5 procenta. Alkoholické nápoje podražily o 3,6 procenta a tabákové výrobky o 4,7 procenta.
Naopak ke snižování cenové hladiny přispěly ceny oblečení a obuvi, které klesly o 3,2 respektive 0,9 procenta. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 13,1 procenta, ceny telefonických a telefaxových služeb se snížily o 2,4 procenta. Z potravin zůstaly nižší ceny pečiva o 10,6 procenta, mouky o 12,3 procenta a jedlých olejů o 5,2 procenta. O 6,5 procenta se snížily rovněž ceny zemního plynu a elektřiny o 2,7 procenta. Ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a přístrojů pro zpracování dat byly nižší o devět procent.
U potravin a nealkoholických nápojů skončil v červnu po osmnácti měsících meziroční pokles cen. Přispělo k tomu zdražení zeleniny včetně brambor o 18,6 procenta, olejů a tuků o 2,2 procenta a mléka, sýrů a vajec o 1,4 procenta.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 procenta a ceny služeb o 2,3 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 101,1 procenta, uvedl ČSÚ s tím, že meziměsíčně ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 procenta a ceny služeb vzrostly o 0,3 procenta.
"Pomalejší tempo zdražování spotřebního zboží tak nahrává nízkým sazbám a utahování měnové politiky ze strany ČNB v nejbližších měsících je prakticky vyloučené," podotknul Josef Novotný, finanční analytik Fio banky.
Dovolené zdražily
V meziměsíčním srovnání zdražily dovolené s komplexními službami o 3,5 procenta, růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména zvýšení cen brambor o 57,7 procenta v důsledku přechodu nabídky trhu ze starých na nové brambory. Ceny těstovin vzrostly o 3,1 procenta, jogurtů o 1,2 procenta, másla o 2,4 procenta. V dopravě podle ČSÚ pokračovalo již šestý měsíc zvyšování cen pohonných hmot, které v červnu dosáhlo 0,4 procenta.
Ceny oděvů v červnu oproti květnu klesly o 0,8 procenta a obuvi o 1,5 procenta. Alkoholické nápoje zlevnily o 1,5 procenta, z toho ceny lahvového piva o 2,7 procenta. Z potravin se snížily především ceny peckovin a bobulovin o 11,3 procenta a plodové zeleniny o 16,9 procenta.
ČSÚ uvedl, že míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu stejně jako v předchozích dvou měsících 0,6 procenta.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) všech členských zemí Evropské unie byl podle předběžných údajů Eurostatu v květnu dvě procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu. Nejvíce přitom vzrostly ceny v Řecku a Maďarsku. Meziroční cenový pokles pokračoval v Lotyšsku a Irsku. V Česku podle předběžných výpočtů index HICP v červnu meziměsíčně stagnoval, meziročně činil stejně jako v květnu jedno procento.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist