- Ekologická organizace Děti Země podala na ministerstvo dopravy návrh na zahájení řízení o odstranění stavby dálnice D11 mezi obcemi Osičky a Libišany. Podle ekologů jde o černou stavbu. Informoval Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země.

Stavební povolení na úsek již hotové dálnice zrušil pražský městský soud, Nejvyšší správní soud letos v dubnu zamítl kasační stížnost ministerstva dopravy.

"Již loni v srpnu jsme marně žádali, aby ministerstvo dopravy zahájilo řízení o odstranění tohoto kusu dálnice D11, jak mu ukládá stavební zákon, ale dostali jsme jen výmluvu, že chce vyčkat až na rozsudek Nejvyšší správního soudu o jeho kasační stížnosti," uvedl Patrik.

Podle něj se ani po verdiktu správního soudu nic neděje. "Nyní se už ministerstvo nemůže na nic vymlouvat a podle stavebního zákona musí řízení o odstranění dálnice zahájit. Na jeho konci bude buď stavba odstraněna nebo bude dodatečně povolena," uvedl Patrik.

Spor o 2,5 kilometru

Spor se týká zhruba 2,5 kilometru dlouhého úseku dálnice na Pardubicku. Nejvyšší správní soud ve svém verdiktu uznal žalobu občana, který si stěžoval na to, že Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy nevyhověly jeho námitkám a neumožnily mu vyjádřit se k podkladům pro stavební povolení na trasu D11 u obce Praskačka.

Mužovy námitky zamítl tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský. Soud pak rozhodl, že ministr tím porušil právo vlastníka vyjádřit se k podkladům a navíc nevycházel ze skutečného stavu věci. Stavební povolení proto Městský soud v Praze zrušil. Ministerstvo dopravy se následně obrátilo se stížností na Nejvyšší správní soud. U něj ale na jaře neuspělo.

Čeká se i na smlouvy poslední části u Hradce

Dálnice D11 zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové a těžká doprava je vedena přes okolní obce, státu se zatím nepodařilo uzavřít smlouvy s majitelkami pozemků Ludmilou Havránkovou a její sestrou Jaroslavou Štrosovou o směně jejich půdy potřebné pro výstavbu dálnice D11.

Obě sestry již souhlasily, že smlouvy s ministerstvem podepíší, ale zatím se tak nestalo. Naposledy parafování smluv koncem června zmařil špatný zdravotní stav Havránkové. Stále tak platí rozhodnutí o vyvlastnění, které přijala Fischerova vláda.

Spor o pozemky se řeší už 16 let, dálnice kvůli tomu končí tři kilometry před Hradcem Králové. Na smlouvách se všechny strany shodly a parafovaly je, Havránková je však nemohla podle advokáta Pavla Černohouse ze zdravotních důvodů podepsat, ačkoliv stát byl ochoten vyslat své úředníky do místa bydliště statkářky.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková již dříve odhadla, že v případě podepsání dohody by bylo možné zprovoznění úseku D11 před Hradcem Králové na jaře 2012.