Pražský městský soud včera po šesti letech uzavřel případ bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala, kterého státní zástupce obžaloval z toho, že si řekl o osmisettisícový úplatek. A to za to, že pražskému majiteli autobazaru zařídí prodloužení nájemní smlouvy od radnice Prahy 10.

Soudce Bohuslav Horký mu dnes za nepřímé úplatkářství uložil peněžítý trest - musí zaplatit sto tisíc korun. Protože jde o odvolací soud, je rozsudek pravomocný. Doležal považuje verdikt za nesmyslný a zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Máme za to, že vina byla jednoznačně prokázána," prohlásil předseda odvolacího senátu Horký. Svědčí o ní zejména nahrávky Doležalových telefonních odposlechů. Soudu se však podle Horkého nepodařilo zjistit, komu chtěl bývalý poslanec částku předat. "Mohl si jí chtít ponechat i pro sebe," uvedl soudce.

Oťuknu, co hoši chtějí

Případ začal na podzim 2004. Podnikatel Michael Dvořák údajně chtěl, aby vršovická radnice změnila své rozhodnutí a prodloužila mu nájemní smlouvu na pozemek, kde provozoval autobazar. Přes svého spolupracovníka se obrátil na tehdejšího poslance Doležala. Na setkání s politikem potom dorazil vybavený policejním odposlechových zařízením a nahrál Doležala, jak například říká: "To já oťuknu, co za to chtějí, hoši".

Bývalý poslanec své výroky vysvětluje tím, že pouze sliboval zjistit, jaké podmínky radnice k prodloužení nájmu určuje. Horký však toto vysvětlení považuje za "zcela nepřijatelné a v rozporu s logikou".

Podle původní obžaloby chtěl Doležal peníze pro zastupitele Prahy 10 a člena ODS Tomáše Hrdličku. U Hrdličky ale soudy v prvním kole procesu dospěly k závěru, že žádný úplatek nežádal, a pravomocně ho obžaloby zprostily.

Třikrát tam a zpět

Soudy se Doležalovým případem zabývaly čtyři roky. Obvodní soud ho nejprve třikrát osvobodil, odvolací senát však kauzu vždy vrátil k novému projednání. Doležal se po vypuknutí kauzy sám vzdal poslaneckého mandátu. V současnosti pracuje na úřadu městské části Prahy 15 jako tajemník.

Nepřiměřenou délkou trestního řízení vysvětlil Horký současnou výši Doležalova trestu. Pokud by se jednání neprotahovalo, bylo by podle něj na místě uložit mu trest odnětí svobody.