Na rekordních vedrech, která teď sužují Evropu i Spojené státy, se dá i vydělávat. Tedy v případě, že investujete peníze na burzách do těch správných komodit.
Horko totiž žene vzhůru například ceny pšenice, s kterou se obchoduje na burze v Chicagu. Cena kontraktů na pšenici vzrostla za poslední dva týdny o téměř osmnáct procent. Cena jednoho bušlu (jednotka po kterých se pšenice prodává o objemu 35,5 litru) se vyšplhala na 5,59 dolaru. Ceny pšenice jsou tak nejvyšší za půl roku.
Všude sucho, na Ukrajině silné deště
Na vině jsou právě horka, jež postihla významné "světové obilnice". Žhavé počasí zasáhlo v posledním týdnu především obilí v západní Evropě, Rusku a Kazachstánu, což donutilo země snížit odhady letošní úrody. Ukrajinu zase zasáhly silné deště, které ztížily sklizeň.
Země Evropské unie, Turecko a země bývalého Sovětského svazu přitom vyvážejí 45 procent veškeré světové produkce pšenice.
"Takhle špatné počasí znamená, že u pšenice můžeme po zbytek roku čekat rostoucí trend. Letošní dno jsme již u této komodity viděli," komentoval celou situaci pro deník Financial Times analytik Emmanuel Jayet, který sleduje zemědělské komodity ve francouzské bance Société Générale.
Třeba v Rusku se příští měsíc podle odhadů sklidí 51 milionů tun pšenice. To je o přibližně jedenáct milionů tun méně než ve stejném období loni. Rozdíl tedy činí přibližně šestinu. V Rusku má horké a suché počasí vydržet minimálně do konce týdne.
Chybí i kukuřice. Zaselo se málo
Kromě horka se na rychlém růstu cen pšenice projevilo i zdražování kukuřice. Té se zaselo méně, než se čekalo. "Farmáři v USA přitom místo drahé kukuřice začali nakupovat jako krmivo pro dobytek pšenici a to přispělo k růstu poptávky," řekl agentuře Bloomberg analytik holandské banky Rabobank Luke Chandler.
Na přespříliš teplé počasí reagoval i zemní plyn. Jeho ceny na burzách vyskočily za červen o téměř dvacet procent. V USA, kde má téměř každý klimatizaci, totiž výrazně stoupla spotřeba elektrické energie a vzrostla spotřeba plynu v plynových elektrárnách.
Jenže cena plynu potom zase spadla. Přesto někteří analytici čekají, že horko a blížící se hurikánová sezona, která může být právě kvůli vlně veder nejhorší od hurikánu Katrina bude hnát plyn zase vzhůru.
Dle průzkumu Bloombergu z konce června mezi analytiky třinácti velkých bank vzrostou letos ceny plynu nejvíce od roku 2005 a dostanou se až na 4,90 dolaru za milion britských termálních jednotek, v nichž se obchoduje. V současnosti se milion termálních jednotek obchoduje za 4,38 dolaru. To věští růst plynu o 11 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist