Nečas: Počet lidí z ABL je neobvyklý

Počet nových lidí na ministerstvech, kteří působili v bezpečnostní agentuře ABL původně vlastněné ministrem Vítem Bártou, je podle Nečase neobvyklý.

Věci veřejné jsou podle něj nová strana a naráží na své personální limity. Chybí jim odborníci, uvedl premiér.

Nečas v pořadu ČT zopakoval, že dostal od Věcí veřejných ujištění, že konflikt zájmů nenastane. Pokud by se tak přesto stalo, je prý připraven razantně zakročit.

Propojení ministrů dopravy Víta Bárty a ministra školství Josefa Dobeše s bezpečnostní agenturou ABL stejně jako některých náměstků na ministerstvech, které Věci veřejné řídí, kritizuje ČSSD.

Všechny předkládané zákony by z pohledu jejich dopadu na státní rozpočet od podzimu měla posuzovat Národní rozpočtová rada vlády. V nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Zároveň dodal, že rada začne pracovat do konce září a měla by mít sedm až devět členů. Mělo by jít o nezávislou autoritu, jakousi obdobu Legislativní rady vlády, prohlásil Nečas.

Ministerský předseda původně uvažoval, že by do rozpočtové rady nominovala svého zástupce i ČSSD. Statutární místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka ale tuto variantu vyloučil. "Pokládal bych to za porušení rolí vlády a opozice. Jsme připraveni zveřejňovat svá expertní stanoviska, ale nechceme participovat na fungování exekutivy," řekl Sobotka.

Nečas obnoví i NERV

Zároveň Nečas připomněl, že obnoví i Národní ekonomickou radu vlády (NERV). "Národní ekonomická rada se osvědčila. Je to dobrá struktura a přináší dobrý expertní pohled. NERV je v době reforem jednou z klíčových institucí," uvedl premiér.

NERV byla ustavena za vlády bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) a fungovala od ledna do září loňského roku.

Vláda chystá státní rozpočet na příští rok s deficitem pod 135 miliard korun. Kabinet plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Měl by se také snížit celkový objem zbylých provozních výdajů o desetinu. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent. Krátit se budou i některé sociální dávky, omezí se podpora stavebního spoření.

Vládní koalice chce reformovat veřejné finance tak, aby byl rozpočtový deficit do roku 2012 pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2016 byly veřejné finance vyrovnané. Daňový systém by se měl podle koaliční smlouvy zjednodušit, zrušena by měla být řada výjimek. Do konce roku 2013 nová vláda plánuje spustit Jednotné inkasní místo pro výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojištění.

Premiér v televizním pořadu také uvedl, že si dokáže představit zrušení daňového zvýhodnění hypoték, nechce ale rušit daňovou podporu bydlení jako celku. Podle něj je tak možné nahradit daňové zvýhodnění hypoték univerzální odečitatelnou položkou.

"Je zvýhodňováno vlastnické bydlení proti nájemnému. Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové," uvedl Nečas. Zároveň uvedl, že si takovou změnu dokáže představit i u zaměstnaneckých benefitů, kde by jednotlivá zvýhodnění byla nahrazena univerzálním zaměstnaneckým odpočtem.

O zrušení daňového zvýhodnění hypoték hovořil v sobotním vydání deníku Právo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rád by změnu prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky.

Prohlášení vlády do 4. srpna

Vládu Petra Nečase jmenoval prezident Václav Klaus na Hradě v úterý tento týden. Do 30 dnů musí podle ústavy kabinet předstoupit před sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry. Premiér uvedl, že programové prohlášení vlády chce mít sepsané do 4. srpna.

V některých bodech by mělo být detailnější než uzavřená koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými. "Jsem pevně přesvědčený, že žádné zásadní střety nebudou. Máme koaliční smlouvu, která se rozpracuje do resortních pasáží," doplnil Nečas v diskusním pořadu České televize.