Američtí experti sledují s využitím podvodních kamer pozorně kryt nad poškozeným vrtem na dně Mexického zálivu, aby odhalili případný únik ropy a včas odvrátili možnou havárii. Pokud by se v poškozeném vrtu objevil nový otvor, mohlo by dojít k narušení křehkého podloží a nekontrolovanému úniku ropy do volného moře.

BP dostala v pondělí po prvním rychlém vyšetřování 24 hodin na to, aby přesvědčila tým amerických kontrolorů o bezpečnosti nejnovějšího řešení havárie.

„Žádné problémy zatím nevidíme. Pokračujeme hezky den po dni,“ ohlásil velitel operačního týmu BP Doug Suttles. Plyny objevené na dně podle něj nejsou uhlovodíky unikající z vrtu.

Drobné netěsnosti, které se objevily v minulých dnech nedaleko vrtu, nejspíš podle vládního zmocněnce pro dohled nad ropnou havárií Thada Allena s uzavřením vrtu nesouvisejí. Allen proto v pondělí schválil návrh firmy BP, aby kryt zůstal dál uzavřený. Povolení platí po dobu 24 hodin a podle aktuálního vývoje se bude vždy o dalších 24 hodin prodlužovat.

BP chce ponechat kryt na místě pokud možno do doby, než se podaří poškozený vrt definitivně zabetonovat. Betonáž by podle expertů mohla začít už příští týden.

Podle americké agentury AP je na plážích při Mexickém zálivu od minulého čtvrtka, kdy se proud unikající ropy díky krytu zastavil, očividně patrné zlepšení. Agentura cituje obyvatele alabamského Huntsvillu, podle nichž je situace na plážích ve srovnání se stavem před měsícem lepší. "Páchlo to tu jak ve staré garáži, ale teď je situace lepší," řekl agentuře obyvatel obce Bob Broadway.

Ropa do Mexického zálivu vytékala téměř tři měsíce od 20. dubna, kdy výbuch těžební plošiny Deepwater Horizon zničil podmořský vrt a zabil 11 dělníků. Surovina zasáhla americké pobřeží od Texasu po Floridu a způsobila nejhorší ekologickou havárii v dějinách Spojených států.

Firma BP oznámila, že dosavadní práce na utěsnění poškozeného vrtu a likvidaci škod ji stály bezmála čtyři miliardy dolarů - téměř 80 miliard korun. Firma vyplatila 207 milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun) odškodného za způsobenou újmu. Celkem bylo proti BP podáno 116.000 žalob.