21.07.2010 10:35   %  
NWR 229.5   5.28

Společnost NWR, která vlastní ostravskou důlní firmu OKD, se dohodla s odběrateli na dodávkách uhlí a koksu pro 3. čtvrtletí. Průměrná cena uhlí vzroste proti 2. čtvrtletí o 17 procent a cena koksu o 42 procent. Uvedla to dnes NWR.

Akcie po zprávě vylétly vzhůru. Nasmlouvané ceny překvapily svojí výší akcie NWR vylétly v úvodu obchodování o více než 7 procent až na 235 Kč. "Vzápětí se ale dostavilo vystřízlivění a titul se vrací zpět pod 230 Kč," uvedl server Patria Online.

Uhlí tvoří 20 procent předpokládaného celkového objemu dodávek v roce 2010 a jde přibližně o 300 tisíc tun, uvedla NWR. Průměrná dosažená cena pro tyto dodávky činí 158 eur za tunu (4005 Kč).

Průměrná sjednaná cena pro dodávky koksu je 362 eur za tunu (9177 Kč), což představuje nárůst 143 procent proti průměrné ceně v roce 2009. Předpokládaný objem dodávek ve třetím čtvrtletí je přibližně 250 tisíc tun koksu, dodala firma.

NWR upozornila, že průměrné smluvní ceny dodávek jsou orientační, neboť je může ovlivňovat řada faktorů, včetně pohybů směnného kurzu či načasování dodávek.

Slibný výhled pro letošek

NWR v průběhu letošního kalendářního roku očekává celkový prodej přibližně 5,5 milionu tun koksovatelného uhlí, pět milionů tun energetického uhlí a 1,1 milionu tun koksu. Produkční cíle společnosti pro letošní kalendářní rok 2010 zůstávají na úrovni 11,5 milionu tun uhlí a jeden milion tun koksu.

Firma již dříve oznámila, že 80 procent objemu koksovatelného uhlí prodává na bázi japonského účetního roku (JFY). Veškeré dodávky koksu se oceňují čtvrtletně a ceny energetického uhlí se sjednávají na kalendářní rok. Ceny koksovatelného uhlí pro dodávky v období JFY 2010 a ceny energetického uhlí pro kalendářní rok 2010 zůstávají nezměněny, na průměrných hodnotách 163 eur za tunu, resp. 65 eur za tunu, sdělila dnes NWR.

"Ceny koksovatelného uhlí a koksu, jaké jsme vyjednali pro třetí čtvrtletí kalendářního roku 2010, jsou povzbudivé a potvrzují pokračující silnou poptávku po našich produktech v letošním roce," uvedl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

Podle Petra Bártek z Brokerjet České spořitelny vytváří ceny zbývajících objemů pro 3. kvartál prostor pro zvýšení odhadů letošních výsledků společnosti. 

"Jsme velmi spokojeni s naší stávající strukturou prodejů a rozhodnutím sjednat 80 procent objemu dodávek pro období JFY 2010. Vzhledem k přetrvávající nejistotě vývoje v ocelářském průmyslu však zůstáváme v předpovědích výsledků budoucích cenových jednání opatrní, jelikož budou podléhat aktuální dynamice trhu," dodal.

Nizozemskou společnost NWR vlastní z 63,7 procenta společnost BXR Mining B.V. nepřímo ovládaná firmou RPG Partners Limited, již vlastní společně Zdeněk Bakala a investiční společnost Crossroads Capital Investments Inc. Zbývající akcie NWR se obchodují na burzách. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. NWR již dříve odhadla, že její celkové vytěžitelné zásoby činily k počátku letošního roku celkem 407 milionů tun.

New World Resources měla loni ztrátu 61,6 milionu eur (zhruba 1,6 miliardy Kč) po zisku 351,6 milionu eur v roce 2008. V 1. čtvrtletí letošního roku vykázala čistou ztrátu 14,5 milionu eur (zhruba 369 milionů Kč). Výsledky za první pololetí letošního roku zveřejní 26. srpna.