Pouze sedm z 91 velkých evropských bank neprošlo zátěžovými testy, které uspořádal Výbor evropských orgánů bankovního dohledu. Mezi zkoušenými bankami nebyly žádné české finanční domy. Mateřské společnosti českých bank však všechny testem prošly.
Účelem zkoušek, na kterých se shodla Evropská unie, bylo prověřit, zda banky ustojí případnou další krizi. Ty, které neuspěly - německá Hypo Real Estate, řecká ATEbank a šest malých španělských bank - budou muset navýšit svůj kapitál. Dohromady budou potřebovat 3,5 miliardy eur.
Zátěžové testy však tvrdě kritizují investoři z celého světa. Právě kvůli tomu, aby se obnovila důvěra investorů ve zdraví evropských bank, přitom Evropa testy prováděla. Jenže podle investorů jsou testovací podmínky příliš měkké. Nepočítá se například, že by některá evropská země mohla vyhlásit bankrot, a tudíž bankám nezaplatit za dluhopisy, které drží.
Jak velkou mají zkoušky vypovídací hodnotu? Získala Evropa díky testům alespoň nějaké uklidnění? Proč investoři testům nevěří?
Na tyto a další otázky právě odpovídal Jan Macháček z týdeníku Respekt, který i mj. glosuje o ekonomice a politice v blozích na iHNed.cz.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist