Jedno ze tří uvolněných křesel v dozorčí radě státem ovládané energetické společnosti ČEZ obsadí bývalý ministr financí Eduard Janota. "Pan Kalousek mi tu nabídku dnes předložil a já jsem ji přijal," řekl o nabídce současného ministra financí v telefonickém rozhovoru pro HN Janota.

Předsedou dozorčí rady ČEZ se ale Janota nestane. Tuto pozici bude obsazovat ODS, aby existovala přímá linka mezi předsedou dozorčí rady a premiérem Petrem Nečasem (ODS).  

Dozorčí rada ČEZ se sejde 12. srpna právě proto, aby do ní vláda doplnila tři zástupce státu. Jedno křeslo v dozorčí radě je obsazeno dlouhodobě, další se uvolnilo po novém ministru zemědělství Ivanu Fuksovi. Nový předseda dozorčí rada pak nahradí dosavadního šéfa Martina Kocourka z ODS, který odešel na ministerstvo průmyslu a obchodu a na členství v dozorčí radě ČEZ rezignoval.

Jisté je, že personální změny v dozorčí radě ČEZ budou hlubší. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který je teď poradcem nového premiéra, již dříve prohlásil, že Nečas bude chtít do dozorčí rady ČEZ dosadit své lidi.

"Nepochybně v dozorčí radě ČEZ musí dojít k obměnám, protože to obsazení dozorčí rady je poplatné minulé době. Za stát tam figurují lidé, jimž důvěřovali zástupci státu, kteří už dnes zástupci státu nejsou. Nominovali je tam ministři a premiéři, kteří již dnes ministry a premiéry nejsou. Takže ti lidé jsou neznámí novým ministrům a premiérovi, proto tam budou chtít nominovat lidi, kterým věří. To znamená své lidi. To je normální postup, podle kterého se řídí každý akcionář, nejenom stát," řekl Říman v rozhovoru pro HN.

Janota tak pozměnil svůj úmysl odejít nadobro ze státní správy a poprvé v životě začit pracovat v soukromé sféře. "Chci se živit ekonomickým poradenstvím," řekl HN Janota v době, kdy se blížil konec jeho působení na ministerstvu.

Předtím než přijal nabídku na post ve vedení ČEZu, už Kalouskovi kývl na jinou spolupráci. Bude působit i v týmu ekonomických odborníků TOP 09, které Kalousek dělá prvního místopředsedu. Kalousek tento tým nabízí i k dispozici vládě. "Zatím neznám formu ani způsob, jak přesně bude práce týmu vypadat, ale na spolupráci s Miroslavem Kalouskem se těším," sdělil serveru iHNed.cz Janota.

A kolik peněz by mohl Janota za svoje angažmá v ČEZu pobírat? Ještě za jeho působení v roli ministra financí si na začátku letošního roku nechala úřednická vláda Jana Fischera provést audit dozorčích rad osmi nejvýznamnějších státních firem.

Tým expertů kolem Vratislava Kulhánka doporučil, aby na fungování státních podniků budoucnu dohlíželo méně lidí, kteří by za to byli lépe placeni. Dozorčí rada ČEZ by podle toho návrhu měla maximálně dvanáct členů. Každý by pobíral plat 80 000 korun měsíčně.  Člen dozorčí rady by tak získal 15 tisíc měsíčně navíc. Nyní pobírá 65 000.

Janotovo ministerstvo financí podle vrchního ředitele Tomáše Uvíry tehdy prohlásilo, že bude brát Kulhánkův audit vážně. "Budeme se doporučeními auditu vážně zabývat. Ovšem zvyšování odměn považuji za kontroverzní bod," řekl Uvíra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist