Krajský soud v Praze má v listopadu začít projednávat tunelování kladenských oceláren, které počátkem roku 1994 koupil Vladimír Stehlík se svojí firmou Bohemia Art. Hutě o dva roky později skončily v konkurzu a Vladimír Stehlík i se svým synem Markem na několik měsíců ve vazbě. Uvedla to ČTK s odvoláním na pracovnici soudu.
Před soudem stanou tehdejší výkonný ředitel hutí Marko Stehlík spolu s bývalým ekonomickým ředitelem oceláren Lubošem Pejpou. Původně byl stíhán i Vladimír Stehlík, státní zástupce ale jeho stíhání pro těžkou nemoc již před několika lety přerušil.
Škoda 200 milionů
Stehlíka s Pejpou viní žalobci ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie způsobili škodu zhruba 200 milionů korun. Hrozí jim až 12 let vězení.
Podle žalobců neodvedli 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Klade jim za vinu také to, že poskytovali Stehlíkově firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda za zhruba 113 milionů korun vznikla podle policie kvůli neoprávněnému vložení majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.
Ping pong s obžalobou
Všichni byli sice obviněni již v roce 1996 a obžaloba přišla na soud již v roce 2000. Jenže kvůli sporům především o posudky z ekonomiky a zdravotnictví si soudy, policie a státní zastupitelství přehazovali až doteď spis. A o tom, zda se spis musí o posudky doplnit, musel rozhodovat po stížnosti ministra spravedlnosti i Nejvyšší soud.
Vyřešení případu protahovalo i dlouhé studování spisu obžaloby oběma Stehlíky – a to kvůli jejich zdravotnímu stavu. Zdravotní potíže vedle Vladimíra Stehlíka údajně trápí i jeho syna, který podle dřívější lékařské zprávy trpí mimo jiné roztroušenou sklerózou a pobírá invalidní důchod.
Nejen hutě...
Marko Stehlíka středočeský krajský soud již v říjnu 2008 poslal na 2,5 roku do vězení za poškozování věřitele. Podle pravomocného verdiktu v roce 1996 poškodil několik společností, kterým jeho firma Bohemia Art dlužila peníze.
Policie se o něj zajímá i v dalších kauzách. Spolu s pražským advokátem Jiřím Teryngelem a dalším mužem čelí obvinění z vydírání podnikatele, údajně jej donutili podepsat směnku na 80 milionů korun v souvislosti s obchodováním s cigaretami za téměř 750 milionů korun. S Teryngelem a dalšími dvěma muži byl obviněn i z krácení daní v souvislosti s činností společnosti, která obchodovala s cigaretami. Firma údajně připravila stát o více než 100 milionů korun na dani z přidané hodnoty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist