Organizace ochránců životního prostředí Greenpeace oznámila, že její aktivisté dnes v Londýně vyřadili z provozu asi 50 čerpacích stanic firmy BP na protest proti úniku ropy z jejího vrtu v Mexickém zálivu.

Podle BP byl ale provoz zastaven jen u dvanácti pump, napsala agentura Reuters. Podle BBC přiznala společnost uzavření 20 pump. Podle policie zatím nebyl nikdo zatčen, ale celou akci monitoruje.

Společnost označila akci Greenpeace za nezodpovědnou a infantilní. Dodala, že provoz čerpacích stanic bude obnoven, jakmile to bude bezpečné.

Na jedné benzinové pumpě aktivisté nahradili znak BP novou verzí, na které zelená "slunečnice" mizí v moři ropy.

Výkonný ředitel Greenpeace John Sauven řekl: "Přišel čas, aby se BP začala zajímat víc než jen o ropu. Zastavili jsme provoz všech stanic BP v Londýně, aby nový šéf využil šanci přijít s lepším plánem."

Za cíl protestu organizace Greenpeace označila přinutit nového výkonného ředitele společnosti Roberta Dudleyho, aby změnil linii svého předchůdce Tonyho Haywarda, který byl podle ní posedlý vysoce rizikovou a k životnímu prostředí bezohlednou těžbou. Poukázala přitom na těžbu v Mexickém zálivu, v Kanadě a v Arktidě.

Hayward z funkce odejde koncem září. Důsledkem havárie v Mexickém zálivu je také rekordní ztráta BP - v letošním druhém čtvrtletí to bylo 17,2 miliardy dolarů (asi 333 miliard korun).