Koruna ve středu po poledni posílila pod hladinu 25 korun za euro, kde se obchodovala naposledy v polovině loňského září. Uzavřela na 24,80 Kč/EUR. K dolaru zpevnila na 19,04 Kč/USD.
Poslední týdny jsou pro českou korunu velmi úspěšné. Posílila vůči všem hlavním světovým měnám a podle většiny analytiků oslovených Hospodářskými novinami lze očekávat, že si své zisky přes možné výkyvy udrží. Hlavním příznivým faktorem je uklidnění situace oproti stavu, kdy vrcholila řecká krize.
V dlouhodobém horizontu si podle všeho exportéři budou muset zvyknout nejméně na kurs kolem 24 korun za euro. Prognóza dánské investiční společnosti Danske Market reálnou hodnotu české měny dokonce vidí na úrovni 20 korun za euro.
Euro se u investorů vrací na výsluní. Ale jen na chvíli, předpovídají analytici - čtěte ZDE
Euro opět posílilo vůči dolaru. Je na novém dvouměsíčním maximu - čtěte ZDE
Česko má naději, že ušetří miliardy. Pokud ratingové agentury dají palec nahoru - čtěte ZDE
Podle Jana Vejmělka z Komerční banky by se trhy v případě rychlého posílení koruny pod 25 korun za euro mohly dočkat reakce České národní banky. "Jednak se bude blížit zasedání bankovní rady ČNB, kde se bude projednávat nová prognóza (první čtvrtek v srpnu), jednak máme zkušenost s dubnovým vývojem, kdy si posílení koruny pod 25,00 Kč/EUR vysloužilo vlnu verbálních intervencí a na květnovém zasedání bankovní rady i snížení úrokových sazeb," naznačil Vejmělek.
Maďarský pád, německý boom
Koruna se znatelně odpoutala od svých středoevropských souputníků, kterými jsou polský zlotý a maďarský forint. Ten během posledního čtvrt roku oslabil nejvíc ze všech konvertibilních měn. Forint prudce klesl po oznámení plánů nové vládní garnitury a po částečném zotavení následoval další propad zaviněný neochotou Budapešti spolupracovat s MMF.Pro českou ekonomiku přicházely příznivé zprávy z Německa, které je s přehledem největším importérem v tuzemsku vyrobeného zboží. Nečekaně vysoký nárůst objednávek německých vývozců, z nichž mnozí využívají české subdodavatele, a velmi pozitivní vývoj firemní důvěry posiluje přesvědčení, že hospodářský růst našeho západního souseda bude mít dlouhodobější charakter.
"Střednědobé ukazatele stojící za českou korunou jsou velice příznivé," řekl HN hlavní ekonom Poštovní spořitelny ČSOB Jan Bureš. Kromě dobré kondice Německa zmínil rostoucí příliv prostředků z Bruselu a zlepšování celkových výsledků zahraničního obchodu. Dá se předpokládat, že výkon ekonomik zemí eurozóny české hospodářství překoná. "Koruna má střednědobě našlápnuto k dalším ziskům. V ročním horizontu sázím na úrovně v okolí 24 korun za euro," uzavřel Bureš.
Bude euro za dvacet?
"Pohyb koruny je spíše korekcí předcházející slabosti způsobené nervozitou kolem dluhové krize," míní analytik České spořitelny Martin Lobotka. "Krátkodobě při náznaku dalších problémů a v situaci nižší letní likvidity se může koruna ještě vrátit ke kurzu 25,50 za euro. Dopady těchto epizod se však více projeví na zlotém a forintu."V delším horizontu podle Lobotky budeme svědky dalšího posílení. "V roce 2011 čekáme korunu na průměru 23,50, o pět let později pak kolem 20 Kč za euro."
Ještě rychlejší posilování české měny předpovídá zmíněná analýza firmy Danske Market. Za dvanáct měsíců by se podle ní mělo euro prodávat za 23,60. Koruna je podle dánských ekonomů podhodnocená, přičemž její "férová hodnota" je kolem 20 korun za euro. Česká měna má podle Danske Market z dlouhodobého hlediska velký potenciál.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist