Ve Spojených státech podle webových stránek televizní stanice MSNBC nastupuje takzvaná generace Y, tedy lidé narození v 80. a 90. letech. Na rozdíl od všech předchozích generací od konce druhé světové války ale její vyhlídky nejsou růžové. V těžce zkoušené americké ekonomice pro ni nejsou místa, a tak se dnešní mladí potýkají s dluhy za vysokou školu a nezřídka také z finančních důvodů musejí bydlet u rodičů.
Recese ve Spojených státech na mladé dopadla zvláště tvrdě. Zatímco například v červnu byla celková míra nezaměstnanosti 9,5 procenta, ve věkové kategorii 20 až 24 let činila 15,2 procenta. V kategorii 35 až 44 let byla 7,8 procenta, v kategorii 45 až 54 let 7,5 procenta. Mezi lidmi nad 55 let představovala 6,9 procenta.
Podle nedávné zprávy výzkumné organizace Pew Research Center je nezaměstnanost mezi lidmi ve věku 18 až 29 let nejvyšší za víc než tři desetiletí. Příslušníci generace Y mají mnohem menší šanci na získání pracovního místa, než měla ve stejném věku například předchozí generace anebo lidé narození během poválečného baby boomu. Podle stanice MSNBC jsou přitom současní mladí obvykle dobře vzdělaní.
Například Michael Barreto, který vystudoval žurnalistiku na Kalifornské státní univerzitě a během studií absolvoval praxi, si myslel, že má větší šanci na získání práce než jeho vrstevníci. Jedenáct měsíců neúspěšného pátrání na pracovním trhu jej ale vyvedlo z omylu, a tak se musel opět nastěhovat k rodičům žijícím v kalifornském Apple Valley.
"V současnosti se snažím najít jakoukoliv práci na plný úvazek, která by mi umožnila samostatný život a šetřit na budoucnost," řekl. Jako většina jeho vrstevníků navíc musí splácet půjčku na vysokou školu, což v jeho případě představuje 21.000 dolarů (kolem 400.000 korun). V průměru ale mladí ve Spojených státech za školné dluží ještě o 2000 dolarů více.
Podle zprávy amerického Kongresu vysoká míra nezaměstnanosti může mladé finančně i psychologicky poznamenat v dalším profesním životě. "Jizvy způsobené dlouhodobou nezaměstnaností mohou být během pracovníkovy kariéry ničivé. Utrpět mohou jeho produktivita, výdělky i duševní pohoda, což může dále zkomplikovat shánění práce v budoucnosti," stojí ve zprávě.
Mnoho mladých se tak podle MSNBC raději z nejhoršího pracovního trhu od počátku 80. let minulého století vrátilo do zpátky do školy. I to se ale může obrátit proti nim, protože se dále zadluží. Mnoho z nich se také přesvědčilo, že další akademický titul může být při hledání práce na škodu, když jsou pro zaměstnavatele překvalifikovaní.
Například třiadvacetiletému Jordanu Huesemanovi se tak dostalo při hledání práce rady, že by radši své akademické úspěchy měl z životopisu vypustit. Zatím to odmítá udělat. "Představa, že jsme právě přišli o pět let - a v případě některých z nás 100.000 dolarů - kvůli dvěma akademickým titulům, a teď je vymažeme ze svého životopisu v naději, že nám to vynese práci za 12 dolarů na hodinu ve Starbucks, by byla vážně depresivní," podotkl.
Mladí nemají vyhráno, ani když se jim podaří sehnat místo. Kvůli vysoké konkurenci na pracovním trhu, kterou zvyšují i pozdější odchody poválečné generace do důchodu, většinou nezískávají příliš dobře placená místa. A pokud se ve firmě propouští, bývají první na řadě, uvedla stanice MSNBC.
Termín generace Y se v USA původně používal pro generaci mladých lidí, která vyrůstala v prostředí prosyceném komunikačními a digitálními technologiemi. S nástupem recese a jejím dopadem na tyto mladé lidi ale pojem začíná nabývat nový obsah. Odborníci také často vyjadřují obavy, že by kvůli nedostatku příležitostí, jež nyní tato věková skupina v USA má, mohlo jít o ztracenou generaci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist