Automobilce se dařilo zvyšovat odbyt jak v Asii, tak například v Severní Americe. Do značné míry je ale za tak silným růstem zisku i tržeb fakt, že před rokem byla situace na automobilovém trhu ve světě kvůli dopadům krize mnohem horší.
Provozní zisk se zvýšil na 234,4 miliardy jenů (asi 51 miliard Kč), což je nárůst o zhruba 830 procent. Výsledek hladce překonal odhady analytiků, kteří v průměru čekali provozní zisk 138,3 miliardy jenů. Provozní marže tak vzrostla na 9,9 procenta ze 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí. K tomu ale z části přispěla i lepší odbyt motocyklů.
Díky příznivému vývoji Honda zlepšila i výhled na zbytek roku a očekává, že jí provozní zisk vzroste na 450 miliard jenů. Dosud management počítal s nárůstem zisku na zhruba 400 miliard jenů. Finanční rok japonských firem začíná v dubnu a končí v březnu příštího kalendářního roku. Honda zlepšila výhled navzdory tomu, že počítá s vyšším růstem kurzu jenu.
Honda je druhou největší automobilkou v Japonsku. Z hlediska růstu zisku se tak připojila k další japonské automobilce Nissan Motors, která o růstu zisku informovala už ve čtvrtek, i například k jihokorejským výrobcům Kia a Hyundai. I ti zaznamenali masivní nárůst zisku. Většina automobilek však upozorňuje na zhoršení, které očekávají ve druhém pololetí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist