Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, a odsunula tak na třetí příčku Japonsko. Řekl to v pátek šéf čínského úřadu pro regulaci devizového trhu I Kang. Kolem roku 2025 by Čína mohla předstihnout i první Spojené státy, bude ale záležet především na tom, jak rychle ekonomiky těchto zemí porostou.

Renomované zahraniční instituce na tento vývoj upozorňovaly delší dobu, dnešní oznámení proto není překvapivé. Dosažení druhé příčky mezi světovými ekonomikami je výsledkem 30 let rychlého růstu, který v průměru činil skoro deset procent ročně a díky němuž se stovky milionů lidí v Číně dostalo z bídy.

 

 

"Čína už je teď druhou největší ekonomikou světa," řekl podle agentury Reuters I Kang v rozhovoru s čínským časopisem China Reform. I když je zdolání této mety svým způsobem významné, nic to nemění na tom, že Čína je podle příjmu na hlavu pořád nesrovnatelně chudší než Japonsko. Příjem na hlavu dosahuje asi 3800 dolarů (asi 72.000 Kč) ročně, což je zlomek toho, co má Japonsko a Spojené státy.

Čína měla druhé místo na dosah už loni, Japonsko ale své pozice ještě obhájilo. V letošním roce by měla čínská ekonomika vykázat růst o dalších více než devět procent, čímž se dostane bezpečně před Japonsko. To roste mnohem pomaleji. Čína má v úmyslu vysoké tempo hospodářského růstu udržet a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se jí to nemělo podařit.

"Čína je pořád ještě rozvojovou zemí a my bychom měli být dost rozumní na to, abychom znali naše možnosti," řekl I Kang na dotaz, zda nadešel čas, aby se čínský jüan stal globální měnou.

Čínská ekonomika v prvním pololetí vykázala růst hrubého domácího produktu o 11,1 procenta a je pravděpodobné, že za celý rok poroste o více než devět procent. Ve druhém pololetí se počítá se zpomalením růstu, které bude výsledkem nedávných opatření, která mají zabránit přehřátí ekonomiky. Čína se snaží krotit hlavně růst cen nemovitostí.

Světová banka a další významné instituce předpovídají, že Čína zhruba do 20 let předstihne co do velikosti ekonomiky i Spojené státy. Odhady jednotlivých institucí se však značně liší, s relativně brzkým zdoláním této mety počítá například americká investiční banka Goldman Sachs. I kdyby se růst ekonomiky v příštích deseti letech zmírnit na sedm až osm procent, je to i tak dost silný růst, upozornil čínský činitel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) před pár dny uvedla, že Čína je největším spotřebitelem energií na světě a odsunula na druhé místo Spojené státy. Peking ale statistiku organizace zpochybnil.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist