Miramax Films 

Rok založení: 1979

Zakladatelé:
Bob a Harvey Weinsteinovi; název Miramax je složeninou jmen jejich rodičů - Maxe a Miriam

Hlavní činnost: Produkce, financování a distribuce filmů.

Vlastník:
od roku 1993 americká společnost The Walt Disney Company; ta se nyní po zhruba půlročním vyjednávání dohodla na prodeji studia Miramax za více než 660 milionů dolarů (asi 12,5 miliardy Kč) společnosti Filmyard Holding, za kterou stojí finanční investoři; ti spolu se studiem získají práva na využití více než 700 filmů.

Historie:
Studio bylo původně založeno s cílem distribuovat nezávislé filmy, které nenacházely pochopení u velkých studií, a i po pohlcení společností The Walt Disney v roce 1993 si studio zachovávalo určitou míru nezávislosti. V roce 2005 opustili Miramax jeho zakladatelé bratři Weinsteinovi, kteří založili společnost The Weinstein Company, aby mohli produkovat antibushovský dokument Fahrenheit 9/11 režiséra Michaela Moora, proti kterému brojilo Disneyovské vedení.

Výběr filmů, která ve studiu vznikly:
Pulp Fiction (režie Quentin Tarantino, premiéra 1994); Anglický pacient (Anthony Minghella, 1996); Trainspotting (Danny Boyle, 1996); Dobrý Will Hunting (Gus Van Sant, 1997); Život je krásný (Roberto Benigni, 1998); Pravidla moštárny (Lasse Hallstrom, 1999); Zamilovaný Shakespeare (John Madden, 1999); Deník Bridget Jonesové (Sharon Maguireová, 2000); Frida (Julie Taymorová, 2002); Chicago (Rob Marshall, 2002); Kill Bill 1 a 2 (Quentin Tarantino, 2003 a 2004); Návrat do Cold Mountain (Anthony Minghella, 2003); Královna (Stephen Frears, 2006); Tahle země není pro starý (režie Joel a Ethan Coenovi, 2007)

Americká zábavní společnost The Walt Disney se po zhruba půlročním vyjednávání dohodla na prodeji svého filmového studia Miramax Films, které vlastnila 17 let. Za více než 660 milionů dolarů (asi 12,5 miliardy Kč) studio prodala společnosti Filmyard Holding, za kterou stojí převážně finanční investoři. Ti spolu se studiem získají i práva k více než 700 filmům.

Disney vedla jednání s více zájemci, představy firem se ale rozcházely s požadavky majitele. Součástí vítězného konsorcia Filmyard je podle Disney stavební magnát a hollywoodský outsider Ron Tutor, investiční společnost Colony Capital a několik dalších jednotlivců.

Agentura Reuters uvedla, že Tutor a další partneři ve čtvrtek poukázali na účet Disney nevratnou kauci 40 milionů dolarů.

Ve studiu Miramax vznikla řada filmových děl, nezřídka oceněných soškou americké filmové akademie Oscar, například Chicago, Zamilovaný Shakespeare nebo Tahle země není pro starý. Komerčně úspěšné filmy jako Chicago nebo Pulp Fiction ale studio nemělo už delší dobu.

"Přestože jsme hrdí na tu řadu úspěchů, kterých studio Miramax dosáhlo, naše současná strategie ve společnosti Walt Disney Studios se zaměřuje na velké filmy pod značkami Disney, Pixar a Marvel," uvedl šéf Disney Robert Iger.

Dílo bratří Weinsteinů

Studio Miramax v roce 1979 založili bratři Harvey a Bob Weinsteinové. Ti mu dali jméno po svých rodičích, matce Miriam a otci Maxovi.

V roce 1993 studio prodali právě společnosti Disney, která za ně tehdy zaplatila kolem 80 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy Kč v dnešním kurzu). Bratři zůstali ve studiu i nadále jako manažeři a když Disney v posledním půlroce jednala o prodeji, chtěli studio koupit zpět. Obchodník Ron Burkle, který měl pomoci nákup financovat, ale nechtěl zaplatit víc než 565 milionů USD.

Prodej studia podle expertů jen podtrhuje plány společnosti Disney více se do budoucna věnovat rozsáhlejším projektům, jako jsou například Piráti z Karibiku, a využít jejich popularity na více platformách.

Například v nových médiích, kde může firma dosahovat dalších příjmů, když nasadí známé postavy a rekvizity z portfolia Disney.

"Je to zásadní posun ve snaze společnosti Disney proniknout k filmům jiných značek, než je Disney, a doplňuje to jejich plán mít rovněž licenční výrobu," podotkl analytik společnosti Gabelli & Co Chris Marangi.

"Zároveň nacházejí slibnou oblast růstu v nových médiích, především tam, kde mohou zpeněžit rekvizity Disney," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru