Akciové společnosti Strojimport, která patří mezi přední tuzemské vývozce obráběcích a tvářecích strojů, loni klesly tržby meziročně o 177 milionů korun z 414 milionů korun v roce 2008 na 237 milionů korun.
I přesto firma skončila v černých číslech a vydělala jeden milion korun. V roce 2008 byl její zisk 32 milionů. Uvádí to výroční zpráva.
Před deseti lety 2,7 miliardy...
Firma, která byla před revolucí jedním z hlavních vývozců (ale i dovozců) do zahraničí a již tehdy se specializovala na obráběcí stroje, si svoje postavení částečně udržela i po pádu železné opony. Ještě před deseti lety měla obrat 2,7 miliardy korun. Ten ale klesl na necelou desetinu.
Před rokem ji zprivatizoval výrobce soustruhů Toshulin z Hulína na Kroměřížsku. Za 99 procent zaplatil státu 121 milionů korun, součástí kupované firmy byly ovšem i dluhy vůči státu.
Současný pokles zakázek podle firmy způsobila hospodářská krize. "Krize se začala projevovat již na podzim roku 2008, kdy se během krátké doby zastavilo získávání nových zakázek. Někteří zákazníci čekali, jak se budou vyvíjet jejich vlastní zakázky rozhodující pro realizaci investičních záměrů. V některých případech se k tomu přiřadila i nedostupnost financování," uvedlo ve výroční zprávě za rok 2009 vedení Strojimportu, podle kterého některé objednávky byly loni navíc zrušeny.
Strojimport v roce 2009 drtivou část tržeb inkasoval ze zahraničí, na které připadlo 236 milionů korun. Mezi jeho klíčová exportní teritoria patřila Indie (74,2 milionu korun), Polsko (69,4 milionu korun), Brazílie (32,3 milionu korun), Alžírsko (16,9 milionu korun) a Rusko (13,5 milionu korun).
...letos plánují 200 milionů
Na letošní rok šéfové Strojimportu původně počítali s obratem na úrovni 310 milionů korun, jeho plánovanou výši ale nakonec zredukovali. "Současné zakázkové krytí pro tento rok nás vede k závěru, že se původně plánovaného obratu 310 milionů korun nepodaří dosáhnout. Obrat ve výši zhruba 200 milionů korun je však reálnou záležitostí," stojí ve výroční zprávě.
Strojimport patří mezi přední vývozce českých a slovenských obráběcích a tvářecích strojů. Vedle toho se zaměřuje na export investičních celků, dřeva, plechů, ocele nebo trubek, dováží stroje, zařízení a náhradní díly. Strojírenská firma Toshulin se zabývá především výrobou svislých soustruhů.
Samotná mateřská firma Toshulin podle předběžných výsledků zvýšila v loňském roce tržby o jedno procento na 953 milionů korun. Firma uzavřela rok hrubým ziskem na úrovni 150 milionů korun, což byl v meziročním srovnání pokles o zhruba 60 milionů korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist