Jednoznačný úspěch. Tak by se dala shrnout oficiální zpráva BP vydaná pouhý den po ukončení první fáze oprav poškozeného vrtu, z něhož několik měsíců unikala ropa do Mexického zálivu. A opírajíce se o výsledky svých měření směle prohlašuje, že to již nebude dlouho trvat a vrt ucpe úplně.

Admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který koordinuje záchranné práce, je ale v úvahách střízlivější. Již předem varoval, že tečku za havárií možná učiní až dokončení prací na pomocných vrtech. Jimi by BP mohla vhánět bahno a cement do vrtu i zespodu, a ukončit tak únik, který Bílý dům označil za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách země.

"Řešením jsou pomocné vrty. Ta věc nebude opravdu zcela utěsněná, dokud pomocné vrty nebudou hotové," uvedl Allen. Admirál se obává, že by i po pokusu ucpat vrt shora mohla ropa stále unikat v prostoru mezi vnějším krytem a potrubím uvnitř vrtu.

První pomocný vrt by měl být hotový v polovině měsíce. Deník The New York Times nicméně připomenul, že vrt je provizorním krytem uzavřený už 19 dní a od té doby také ropa již neproudí do vod zálivu. Vrt je poškozený od havárie na plošině Deepwater Horizon, která se stala 20. dubna.

Skvrna, která táhne ke dnu BP i Obamu. Podívejte se, jak ubíhalo sto dnů ropné katastrofy - čtěte ZDE

Speciální tekutina označovaná jako "bahno" proudila do poškozeného vrtu pod silným tlakem potrubím dlouhým přes 1,5 kilometru z lodi plující na hladině. Odborníci poté sledovali tlakové poměry ve vrtu, z nichž po několika hodinách usoudili, že zátka "sedí" na správném místě a brání ropě v pohybu vzhůru.

Podle posledního odhadu od té doby do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu v dějinách. Předchozí největší podobné neštěstí byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Do moře tehdy unikly 3,3 milionu barelů ropy.

Společnosti BP za únik ropy do Mexického zálivu podle středečního vydání deníku The Wall Street Journal hrozí pokuta nejméně asi čtyři miliardy dolarů (asi 80 miliard korun). Pokuta se vypočítává právě z množství ropy, jež se do zálivu vylilo.

Zákon přitom počítá s postihem asi 1100 dolarů za barel. Vzhledem k tomu, že se BP podařilo zachytit asi 800 000 barelů, činila by pokuta asi 4,5 miliardy dolarů. Pokud by ale vláda rozhodla, že příčinou katastrofy bylo hrubé zanedbání na straně petrochemické firmy, mohla by pokuta činit 4 300 dolarů za barel.