V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) vznikne šest projektových týmů zaměřených na zlepšení jednotlivých oblastí ekonomiky. NERV se bude navíc na rozdíl od předchozího volebního období scházet pravidelně, a to jednou měsíčně. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl premiér Petr Nečas. Činnost NERV byla obnovena středečním rozhodnutím vlády. Jednotlivé projektové týmy se budou soustředit na veřejné finance a jejich stabilizaci, důchodovou reformu, boj proti korupci a transparentnost veřejných zakázek, ekonomickou politiku EU a regulatorní legislativu, udržení konkurenceschopnosti země a podporu podnikání. Rozdělení členů NERV do jednotlivých týmů bude podle Nečase oznámeno do dvou týdnů.

Nečas: Nesnědli jsme všechnu moudrost

"Chceme zastavit zadlužení země, modernizovat a oživit ekonomiku. Potřebujeme k tomu pomoc a hlas předních odborníků. Chceme se u hlavních změn vyhnout chybám a současně se nechceme tvářit, že jsme snědli všechnu moudrost. NERV je expertní a nezávislý orgán a chceme jej využít i ke zpětné vazbě a oponentuře vůči návrhů ministerstev a vlády," uvedl Nečas. Jednotlivé týmy NERV budou mít podle premiéra i zajištěno zázemí a jejich činnosti se budou účastnit i ekonomičtí ministři vlády. "Jakou druhou stranu stolu k NERV vidím poradu ekonomických ministrů, která se bude scházet také pravidelně scházet" dodal Nečas.

NERV byla ustavena dne 8. ledna 2009 jako odborný poradní a konzultační orgán tehdejší Topolánkovy vlády. Trvalým úkolem rady bylo hledání a návrhy receptů, směřujících k udržení a akceleraci ekonomického růstu České republiky. Rada vznikla jako desetičlenná a její činnost řídil a koordinoval premiér. NERV svou dosavadní činnost ukončila 14. září 2009 předložením závěrečné zprávy.

Mezi původní členy tehdejší rady patřil poradce americké investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý, prezident Sdružení automobilového průmyslu a generální ředitel společnosti Volkswagen Group v Rusku Martin Jahn, prezident České bankovní asociace a generální ředitel UniCredit Bank Czech Republic Jiří Kunert, ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a šéf poradenské společnosti EEIP Michal Mejstřík, prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok, hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček, děkan Národohospodářské fakulty VŠE a předseda akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl, ekonomický konzultant Miroslav Zámečník a ekonom a ekonomický publicista Pavel Kohout.

Obnovená Národní ekonomická rada má 15 členů a jejími členy jsou opět Dlouhý, Kohout, Mejstřík, Rusnok, Sedláček, Schwarz, Weigl a Zámečník. Nově v ní zasednou například Vladimír Bezděk, který letos od ledna do června vedl poradní expertní skupinu zaměřenou na přípravu důchodové reformy. Členem NERVu se také stane Eduard Janota, který v předchozí Fischerově úřednické vládě zastával post ministra financí. Nově v ní zasedne i člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny Pavel Kysilka a vedoucí vědecký pracovník Národohospodářského ústavu Akademie věd Lubomír Lízal. Dalšími členy rady se stanou i akademický ekonom Daniel Münich, opět také hlavní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka a ekonomický expert, analytik a konzultant specializující se na problematiku Evropské unie Petr Zahradník.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist