Dluhová krize v Řecku znovu vrací do hry nejistotu ohledně dalšího vývoje v zemích střední a východní Evropy a odsouvá hospodářskou stabilizaci této oblasti až na příští rok. V rozhovoru s německým ekonomickým listem Handelsblatt to řekl šéf rakouské banky Raiffeisen International Herbert Stepic.

Raiffeisen je druhou největší bankou, která v regionu působí, nejvíce se tam angažuje italská UniCredit. Obě působí i v České republice.

Stepic listu řekl, že v bývalém komunistickém bloku teď očekává další růst objemu špatných úvěrů, a to až do druhého pololetí příštího roku. To je mnohem déle, než se manažer původně domníval.

"Z krize jsme se ještě ani nedostali. V březnu bych odpověděl mnohem příznivěji, ale ta krize v Řecku spustila další velkou nejistotu, hlavně na východě (Evropy)," řekl Stepic.

"Budeme rádi, když skutečné stabilizace dosáhneme do poloviny příštího roku. Ve druhém nebo třetím čtvrtletí 2011 bychom měli dosáhnout bodu, kdy se objem špatných úvěrů přestane zvyšovat," dodal.

Na rozdíl od bank v západní Evropě ukázaly výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí u konkurenčních bank rakouské Raiffeisen nečekaný nárůst objemu rezerv na špatné úvěry ve východní Evropě. K rivalům Raiffeisen na mladých evropských trzích patří vedle zmíněné UniCredit i další rakouská banka Erste a belgická KBC.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist