To, o čem se od pondělí spekulovalo, se opravdu stane. Kvůli víkendovým povodním se zastaví linky automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí i Kvasinách. Důvodem je, že dodavatelská společnost Grupo Antolin Bohemia má vyplavený závod v Chrastavě, odkud míří stropní panely do škodovky i do kolínské TPCA.

V Kolíně je ale do konce týdne celozávodní dovolená, takže rozhodnutí o zastavení výroby přijde nejdříve příští týden.

Zastavení výoby oznámily škodovácké odbory na  svých interentových stránkách. „Firma Škoda ihned začala zajišťovat a stahovat interiérové stropy prostřednictvím logistiky ze všech lokalit včetně servisů, aby výroba mohla pokračovat. Tato možnost se ale vyčerpá ve čtvrtek,“ sdělil šéf odborářů Jaroslav Povšík.  To potvrdil i mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Citelná rána

Ve čtvrtek od 14:00 se zastaví výroba oktávií a fabií v Mladé Boleslavi a Vrchlabí. O den později přijde stop pro linky v Kvasinách, odkud sjíždí Roomstery. A poslední na řadu v pátek v 22:00 "usnou" kvasinské linky superbů.

"Je to pro nás rána. V době, kdy se výroba skvěle rozbíhá, poptávka po škodovkách roste, zničí přírodní pohroma dodavatele, kterého nelze nahradit. Nějaké interiérové stropy máme na skladě, něco bylo v kamionech, stahujeme tyto díly z Ruska i z Číny. Tam ale mohou být problémy s dezénem, Číňané mají jiné, které nemusí ladit s barevným spektrem evropského auta," řekl již v pondělí HN Povšík.

Odbory však předpokládají, že příští týden se bude vyrábět již normálně. "Zaměstnanci budou doma na překážku v práci na straně zaměstnavatele, přičemž zaměstnanci obdrží svou denní mzdu," uvedli na svém webu.

V Kolíně zatím mají čas

V továrně TPCA je aktuálně situace jednodušší, protože tam až do neděle trvá celozávodní dovolená. V pondělí se ale začne pracovat a zásoby stropních panelů má závod nejvýše na dvě směny.

Jedinou automobilkou, kterou povodně neohrozily, zůstává Hyundai Motor Manufacturing Czech ve slezských Nošovicích.

"Na Liberecku ani v jiných oblastech, zasažených povodněmi, dodavatele nemáme. Přímo v Nošovicích neprší, svítí nám tu sluníčko. Vyrábíme podle harmonogramu," řekl HN mluvčí společnosti Petr Vaněk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist