Zvednete telefon a volající se vás vzápětí zeptá, jestli přislíbíte peníze na charitu. Je to snad ta nejnepříjemnější konverzace. Co když ale bude na druhém konci drátu třetí nejbohatší člověk na světě?
I Warren Buffett, který zavolal dalším americkým miliardářům a požádal je, aby věnovali alespoň polovinu svého majetku na charitu, se už setkal s vyhýbavou odpovědí. "Někdy se vás prostě snaží zbavit," uvedl minulý týden. "Někteří lidé přemýšlí o bohatství jako o rodinném dědictví, protože ho sami zdědili. A pak jsou tací, kteří se vymluví na to, že musí chytit letadlo."
Haló. tady Gates
Sám Buffett již na charitu přislíbil 99 procent svého 47miliardového majetku. Obvolávat další nepřestávají ani Bill a Melinda Gatesovi. Volají 400 lidem, které časopis Forbes zařadil na seznam nejbohatších lidí.
Buffett a Gatesovi se snaží rozšířit svůj odvážný filantropický model do světa. Podobné úsilí nejmajetnějších lidí na světě tu ještě nebylo. Gates nedávno odhadoval, že pouze 15 procent nejbohatších lidí se vzdá velké části majetku. Zároveň si ale myslí, že jejich počet může vzrůst až na 70 procent.
Již po dvou měsících telefonování podepsalo slib zhruba 40 miliardářů, včetně George Lucase, Barryho Dillera, Michaela Bloomberga, Larryho Ellisona, Pierra Omidyara a Jeffrey Skolla.
Jen morální závazek
Slib věnovat více než 50 procent svého majetku není vymahatelný. Jde pouze o morální závazek. Cílem není soustřeďovat peníze na jedno místo nebo podporovat pouze jedinou organizaci či projekt. Charitativní projekty, které podpořili ti, kdo již slib podepsali, se týkaly například boje proti HIV, umění, výzkumu mozku nebo míru na Blízkém východě.
Nyní se ale filantropie miliardářů začíná dostávat pod palbu kritiků, kteří tvrdí, že si tím miliardáři pouze kupují moc a vliv. Sloupkař Financial Times Christopher Caldwell dokonce varoval před jejich "rozkladnými dopady na demokracii".
Darování miliard navíc nemusí být tak čisté, jak by se mohlo zdát. Mnoho charitativních organizací není schopno tak vysoké finanční sumy vůbec pojmout. Pro všechny, kdo filantropii podporují, jsou zároveň vliv, kontakty a stejně tak i kapitál, kterým miliardáři disponují, důležitými faktory.
"Na miliardářských rodinách je stále patrnější, že nemají pouze patřičné finanční prostředky, ale také možnosti, vztahy a konexe, aby měly vliv na různé problémy," uvedla Melissa Bermanová, výkonná ředitelka Rockefeller Philantrophy Advisors.
Většina ze čtyřiceti už dávno dává
"Většina ze čtyřiceti miliardářů, kteří se ke slibu upsali, již štědrými dárci je - takže jejich slib lze brát vážně," uvedl Michael Green, spoluautor knihy Filantrokapitalismus: Jak boháči mohou zachránit svět.
"Tím, že jsou ve hře i lidé, jako je Larry Ellison, který se o filantropii střídavě zajímá dlouhá léta a byl zveřejněn jeho úmysl věnovat 95 procent majetku, nastala velká změna," uvedl Green. Zvyšuje to laťku v kategorii superbohatých, kde v současné době stále častěji padá otázka, zda také podepíšete Gatesovi/Buffettovi slib.
Načasování je příznačné, přichází v době, kdy se svět byznysu snaží získat zpět svou reputaci. "Je potřeba změnit tvář amerického byznysu na ,obnovitelnější' kapitalistický model, kdy lidé vrací zdroje zpět do společnosti," vyjádřil se k iniciativě i jeden ze signatářů slibu, investiční bankéř Tom Steyer.
V době rozpočtových škrtů, zadlužené vlády rády přivítají bohaté filantropy, kteří budou sdílet myšlenky Buffetta a Gatese. Například Gatesova nadace v posledních několika letech věnovala více než 650 milionů dolarů (zhruba 12,6 miliardy korun) školám, veřejným agenturám a dalším institucím, které se věnují vzdělávání.
Současný slib má pobídnout dárce k tomu, aby věnovali peníze již během svého života, a ne aby nadace rozdělovaly peníze na granty po jejich smrti. "Netýká se to ale pouze bohatých lidí, bude to inspirativní i pro obyčejné rodiny," uvedla Patty Stonesiferová, která poskytuje manželům Gatesovým rady ohledně jejich nadace. Signatáři budou pozváni na výroční summit, kde budou "celý den diskutovat o problémech filantropie", uvedl Buffett.
I v Číně jsou miliardáři...
Gates s Buffettem pojedou koncem příštího měsíce do Číny, aby se zde setkali s nejbohatšími lidmi z oblasti byznysu. Následovat bude cesta do Indie, a to příští rok v březnu.
"Bill, Melinda a Warren sice začali své úsilí v USA, ale uvědomují si, že aby měl jejich nápad úspěch i v jiných zemích, potřebují vedení místních lídrů," uvedla Stonesiferová. "Základní myšlenkou je, že ti, kteří mají obrovský majetek, mohou a měli by své jmění věnovat tomu, aby se svět stal lepším místem."
další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
Jmění nejbohatších miliardářů, kteří se připojili k akci (v mld. dolarů)
Miliardáři, kteří se rozhodli darovat 90 % a více ze svého majetku (suma celkem v dolarech)
Rozdělení daru podle účelu
zdroj: HN, Giving pledge a Forbes
BUDE NÁS JEŠTĚ VÍC
Warren Buffett se chystá cestovat například do Číny a Indie, aby zde pro svůj nápad získal i tamní miliardáře.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist