Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že úsporné snahy nynější vlády jsou nezbytné. Po setkání s hlavou státu to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. S Klausem mluvil i o reformách, které chce koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadit v roce 2011 a které ovlivní státní rozpočet a ekonomiku v roce 2012.

Rozprava s prezidentem byla podle Kalouska velmi podrobná a často "sklouzla do roviny současného a minulého ministra financí". Dominantní část rozhovoru byla o trendech a koncepčních směrech v konsolidaci veřejných rozpočtů. Na dotaz ČTK, zda se v diskuzi s prezidentem na něčem neshodli, odpověděl Kalousek, že na takové téma se nedostali.

Klaus před zhruba hodinovou schůzkou uvedl, že Kalousek je v současné nepříznivé rozpočtové situaci jednou z klíčových osobnosti vlády premiéra Petra Nečase. Úspory se dotknou i hospodaření prezidenta republiky a jeho platu.

Prezident začne platit daně

Právě hlavu státu a její úřad úspory postihnou zřejmě nejvíce. Zatímco třeba veřejným zaměstnancům hrozí "jen" to, že jim vláda sníží platy o 10 procent, Klaus přijde o víc než 16,5 procenta svých čistých příjmů.

Vláda chce totiž Klausovi od začátku ledna nejen o pět procent snížit jeho dosud nedaněný měsíční plat 196 600 korun, ale následně ho také zdanit patnáctiprocentní daní. A plánuje nově zdanit i jeho měsíční náhrady ve výši 190 500 korun. Prezident tak začne platit daně jako všichni ostatní.

HN spočítaly, že čistý příjem Klause kvůli tomu klesne z 387 100 na 322 750 korun. Snížení čistých příjmů o 64 350 korun měsíčně je přitom historicky největší škrt u jakéhokoli státem placeného politika od pádu komunismu.

Na dotaz, zda o tom politici dnes mluvili, Kalousek řekl, že o tom nepadlo "ani půl slova".

Setkáním s Kalouskem Klaus pokračoval v sérii schůzek se členy nové vlády. Prezident se chce více seznámit s působením nových ministrů v jejich úřadech. Zatím se setkal s premiérem Petrem Nečasem (ODS), ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS), ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a ministrem dopravy Vítem Bártou (VV).