Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že úsporné snahy nynější vlády jsou nezbytné. Po setkání s hlavou státu to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. S Klausem mluvil i o reformách, které chce koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadit v roce 2011 a které ovlivní státní rozpočet a ekonomiku v roce 2012.

Rozprava s prezidentem byla podle Kalouska velmi podrobná a často "sklouzla do roviny současného a minulého ministra financí". Dominantní část rozhovoru byla o trendech a koncepčních směrech v konsolidaci veřejných rozpočtů. Na dotaz ČTK, zda se v diskuzi s prezidentem na něčem neshodli, odpověděl Kalousek, že na takové téma se nedostali.

Klaus před zhruba hodinovou schůzkou uvedl, že Kalousek je v současné nepříznivé rozpočtové situaci jednou z klíčových osobnosti vlády premiéra Petra Nečase. Úspory se dotknou i hospodaření prezidenta republiky a jeho platu.

Prezident začne platit daně

Právě hlavu státu a její úřad úspory postihnou zřejmě nejvíce. Zatímco třeba veřejným zaměstnancům hrozí "jen" to, že jim vláda sníží platy o 10 procent, Klaus přijde o víc než 16,5 procenta svých čistých příjmů.

Vláda chce totiž Klausovi od začátku ledna nejen o pět procent snížit jeho dosud nedaněný měsíční plat 196 600 korun, ale následně ho také zdanit patnáctiprocentní daní. A plánuje nově zdanit i jeho měsíční náhrady ve výši 190 500 korun. Prezident tak začne platit daně jako všichni ostatní.

HN spočítaly, že čistý příjem Klause kvůli tomu klesne z 387 100 na 322 750 korun. Snížení čistých příjmů o 64 350 korun měsíčně je přitom historicky největší škrt u jakéhokoli státem placeného politika od pádu komunismu.

Na dotaz, zda o tom politici dnes mluvili, Kalousek řekl, že o tom nepadlo "ani půl slova".

Setkáním s Kalouskem Klaus pokračoval v sérii schůzek se členy nové vlády. Prezident se chce více seznámit s působením nových ministrů v jejich úřadech. Zatím se setkal s premiérem Petrem Nečasem (ODS), ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS), ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a ministrem dopravy Vítem Bártou (VV).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist