Přezdívku šílený makléř a obří pokutu pro svoji firmu si vysloužil nejmenovaný obchodník, který chtěl v roce 2008 jako první na světě koupit na newyorské komoditní burze NYMEX barel ropy za 100 dolarů. Věhlas svému zaměstnavateli, potravinářské společnosti ConAgra Foods, ale zajistil jinak. Regulátor trhu Commodity Futures Trading Comission (CFTC) udělil jeho firmě pokutu 12 milionů dolarů (přes 231 milionů Kč) za umělé navýšení ceny ropy.

Podle zjištění CFTC spekuloval makléř tak, že 2. ledna 2008 koupil na parketu NYMEX kontrakt na ropu za 100 dolarů. Na elektronickém trhu newyorské burzy se ale tehdy ropa obchodovala o 40 centů levněji. Navíc když ConAgra přijala nabídku koupit barel za 100 dolarů, jeden z brokerů si stěžoval, že ji nabízel za 99,9 dolaru. Koupit kontrakt za vyšší než tržní cenu se přitom nesmí, aby se nekřivil trh.

Ve snaze zabránit stornování svého obchodu proto makléř nařídil svým brokerům na parketu skupovat všechny nabízené kontrakty na ropu, aby vyhnal cenu výše.

Pokuta za tuto spekulaci je teprve třetí od CFTC, která přesáhla 10 milionů dolarů. Dva z pěti komisařů proto s výší trestu nesouhlasili, protože je podle nich přehnaná.

Divize společnosti ConAgra, která se zabývala obchody s komoditami, však byla v roce 2008 prodána a přejmenována na Gavilon. Pokutu proto uhradí Gavilon, jemuž se ConAgra zavázala vyplatit 4,3 milionu dolarů.

Podobný "kousek" jako americkému makléři se povedl loni i jeho britskému kolegovi. Ten v opilosti koupil 7 milionů barelů ropy, čímž ovlivnil její cenu. Britský regulátor ho proto potrestal pětiletým zákazem obchodování.

2008: Divoká ropná jízda

Cena ropy zažila v roce 2008 divokou jízdu. V červenci se barel americké lehké ropy WTI vyšplhal na rekordních 145 dolarů. A na konci téhož roku se kvůli propuknutí finanční krize cena propadla až na 34 dolarů. Začátkem roku 2009 se odrazila ode dna, nyní se ropa prodává okolo 76 dolarů za barel.

Analytici v příštím roce očekávají další růst ceny černého zlata. Podle červencové předpovědi švýcarské banky UBS na příštích 12 měsíců se bude barel ropy prodávat za 80 dolarů. Americký úřad pro energetiku pro příští rok počítá s cenou 82,5 dolaru.

Nejoptimističtější je prognóza Goldman Sachs, která očekává cenu 100 dolarů za barel. V červenci ale Goldmani snížili svoji předchozí předpověď o 10 dolarů, protože komoditní trhy jsou podle nich křehké kvůli obavám o ekonomickou situaci v Evropě a Číně.

SPEKULANTY NA TRHU NECHCEME

Předseda regulačního úřadu pro komoditní obchody Gary Gensler brojí proti spekulacím na trhu. Nyní udělil již třetí pokutu přesahující 10 milionů dolarů.
FOTO: BLOOMBERG