Největší americká automobilka General Motors zveřejnila podrobnosti svého ambiciózního plánu vydat nové akcie a splatit peníze, které v rámci záchranného balíku loni dostala od Obamova Bílého domu.
Akce, která podle zdrojů z Wall Streetu ponese vzletné jméno "Project Dawn" (což lze přeložit jako projekt rozbřesk, probuzení nebo také počátek), by mohla být vůbec největší emisí akcií v historii firmy.
Nové cenné papíry by se měly prodávat souběžně na burzách v v New Yorku a Torontu. Podle dokumentů předložených regulačním úřadům si firma vytýčila strop pro prodej akcií až na sto milionů dolarů. Podle zdrojů agentury Reuters ale ve skutečnosti firma využije nejvýš pětinu z tohoto rámce.
Podle předběžných odhadů by GM mohla získat 15 až 20 miliard dolarů (až 387 miliard Kč). Mohla by to tak být největší IPO od emise akcií společnosti Visa z března 2008 v hodnotě 19,7 miliardy USD. Mimo USA drží rekord IPO přes 20 miliard dolarů čínská AgBank.
S novými akciemi by se mohlo začít obchodovat v říjnu, před listopadovými volbami do Kongresu. Automobilka tuto časovou spojitost odmítá, demokratům by ale úspěšná a rychlá emise spojená se splacením státní pomoci mohla umožnit prodat celou záchrannou operaci v GM jako úspěch a přinést jim ve vyrovnaném volebním klání nové body.
GM, která před rokem opustila bankrotový režim a po rozsáhlé loňské vládní pomoci je z většiny ve státním vlastnictví, se tímto krokem chystá zahájit návrat k nezávislosti.
Ještě je ale třeba právě určit množství akcií, které prodají nynější vlastníci včetně vlád Spojených států, Kanady a její provincie Ontaria. Drží je i fond zdravotní péče odborového svazu United Auto Workers.
Před bankrotem v roce 2009 se s akciemi GM obchodovalo na newyorské burze. Její návrat se obecně očekával, protože se podnik začal distancovat od státem řízené restrukturalizace a chce mít soukromé investory.
Uvedením akcií na burzu v Torontu koncern odkazuje na roli kanadské vlády a správu provincie Ontario, které jako partneři amerického ministerstva financí zabránily likvidaci automobilky při její bankrotové ochraně před věřiteli.
Státní pomoc koncernu GM, která vyšla na 50 miliard dolarů (zhruba 962 miliard Kč), provázel skeptický pohled veřejnosti a politická opozice republikánů. Úspěch veřejné nabídky by proto podpořil tvrzení americké administrativy, že záchrana GM byla finančně úspěšná.
GM minulý čtvrtek oznámila, že ve druhém čtvrtletí vydělala 1,3 miliardy dolarů, nejvíce za šest let. Tržby společnosti stouply o pět procent na 33,2 miliardy dolarů a firma zvýšila výrobu proti krizí ovlivněnému čtvrtletí před rokem téměř o polovinu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist