České dráhy hospodařily v letošním prvním pololetí se ziskem 21 milionů korun, což je oproti loňsku zlepšení o 78 milionů. Dráhy to připisují především vyšším tržbám a vnitřním úsporám, vyplývá z tiskového oznámení podniku. Hrubý provozní zisk (EBITDA) činil za pololetí 935 milionů korun. ČD jsou vlastněny státem, který spolu s kraji provoz vlaků částečně platí.

"Příznivě se nám vyvíjejí celkové tržby, které v prvním pololetí dosáhly 14,1 miliardy korun. Velmi pozitivní je růst tržeb ve vnitrostátní přepravě, kde jsme meziročně utržili o 90 milionů víc, a to bez zdražování jízdného. Stejný trend pokračuje i v červenci," uvedl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Za jízdenky dráhy v pololetí utržily 3,1 miliardy korun, o dvě procenta více než loni. Naopak úhrada takzvané prokazatelné ztráty od objednatelů vlaků, tedy státu a krajů, která se počítá do celkových tržeb, klesla meziročně o 212 milionů na šest miliard korun. Zbytek tržeb plyne například z pronájmů vagonů nebo nemovitostí.

Za celý letošní rok chtějí dráhy podle dřívějších vyjádření zvýšit EBITDA na dvě miliardy korun, celkové hospodaření by mělo skončit v mírném zisku, takzvané černé nule. Loni podnik hospodařil s miliardovou ztrátou, provozní zisk před odpisy byl kladný ve výši 1,1 miliardy korun. Ztrátu způsobily hlavně odpisy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru