Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services zhoršila úvěrové hodnocení Irska o jeden stupeň na AA-minus. Agentura totiž předpokládá, že na irské veřejné finance budou mít negativní dopad vysoké náklady na podporu problémového domácího bankovního sektoru.

"Předpokládané rozpočtové náklady irské vlády plynoucí z podpory irského finančního sektoru se výrazně zvýšily a překonaly naše původní odhady," uvedla S&P. Dodala, že irská vláda podle ní bude na podporu bankovního sektoru nucena vynaložit 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Předchozí odhad přitom počítal s 80 miliardami eur.

Zhoršení ratingu by pro irskou vládu mohlo znamenat zvýšení nákladů na půjčky, které potřebuje k financování rozpočtového deficitu. Irsko bylo těžce zasaženo světovou finanční krizí. Irská ekonomika se v loňském roce propadla o rekordních 7,1 procenta. V letošním roce očekává vláda nárůst hrubého domácího produktu až o jedno procento.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru