Nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) bude řešit situaci nedostavěné dálnice D11. Podle serveru Aktuálně.cz se chce za 14 dnů sejít s farmářkou Ludmilou Havránkovou, jejíž pozemky jsou pro dostavbu nutné. Podle serveru farmářka, která kvůli nemoci nepodepsala smlouvu o převodu pozemků, dala najevo, že je připravena k jednání a k případnému podpisu smluv. Minulý týden o tom informovala dopisem ministerstvo dopravy.

Celé jednání se může vrátit na začátek

"Pan ministr se nyní musí se situací seznámit. Za 14 dní se chce s paní Havránkovou setkat," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. "Do té doby musíme vyřešit, zda se budeme držet původních smluv, nebo zda se celé jednání vrátí na začátek," dodal.

Ve hře je podle Aktuálně.cz možnost, že by se ministerstvo vrátilo k původním plánům, které počítaly s umístěním křižovatky v jiném prostoru, než jak jej schválila vláda. S tím by souvisel také větší zábor farmářčiny půdy.

Vláda Jana Fischera letos v květnu rozhodla, že pozemky Havránkové vyvlastní, a to přesto, že s návrhem smluv o směně pozemků souhlasila. Posléze však své rozhodnutí zabrat farmářce pozemky s ohledem na její zdravotní stav pozastavila a nevyřešené převody pozemků přešly na novou vládu.

Spor o pozemky se řeší už 16 let, dálnice kvůli tomu končí tři kilometry před Hradcem Králové.

Zájmy developerů

V případě dálnice D11 nešlo pouze o pozemky Havránkové, ale také o podnikatelské zájmy developerských skupin, které koupily pozemky u dálnice se záměry na výstavbu nákupních center. Ve vládním dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se hovoří o tom, že dohodu státu o pozemcích farmářky komplikují zájmy developerů.

Spekuluje se o tom, že právě v důsledku jejich tlaků ministerstvo dopravy pod taktovkou Gustava Slamečky posunulo sjezd z dálnice o kilometr dál, než bylo v původních plánech. Tím zhatilo záměry firmy Unimex a naopak otevřelo cestu k ziskům firmě Endeta.

Ministerstvo nyní nevylučuje, že Slamečkův návrh přehodnotí a vrátí se k původní variantě umístění křižovatky.