Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech za červenec nečekaně klesl o 12,4 procenta na nový rekord a jejich ceny se dostaly nejníže za šest a půl roku. V ročním přepočtu našlo nového majitele 276.000 domů, což je nejnižší údaj za sledování této statistiky, která začala v roce 1963. Uvedlo to ve středu americké ministerstvo obchodu.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že tempo prodeje zůstane na 330.000 domů, které uváděla předběžná červnová zpráva. Údaj z června ale ministerstvo revidovalo dolů na 315.000 domů.

"Z trhu s bydlením nepřišlo za několik posledních měsíců nic dobrého. Žádnou změnu ale v brzké době neočekáváme," reagoval analytik Tom Porcelli z newyorské RBC Capital Markets. "Pozorujeme stinnou stránku vládní intervence," dodal.

Falešné dno

Podle analytika vytvořila státní podpora prodeje domů jen falešnou představu o tom, kde měl současný pokles prodeje dno. RBC Capital Markets předpokládá, že prodej domů zůstane slabý, zatímco nezaměstnanost citelně vysoká. Porcelli také podotkl, že přetrvává i slabá poptávka po půjčkách.

Akciové indexy po zveřejnění poslední statistiky klesly, poté se ale ze ztrát oživily. Vládní dluhopisy pokračovaly v růstu, zatímco dolar přišel o zisky vůči japonskému jenu.

Trh s bydlením má opět potíže poté, co v dubnu skončil vládní program v podobě daňových dobropisů. Ten předtím posiloval výstavbu i zvyšoval prodej. V odvětví přitom začala nejhorší a nejdelší hospodářská recese od velké hospodářské krize z minulého století a nyní tento trh strhává zpět oživování širší ekonomiky. Slabá byla i úterní čísla o prodeji starších domů v USA za červenec.

Počet nových domů na trhu zůstal stejný, a to 210.000. Střední cena nového domu ale klesla na 204.000 dolarů (4,02 milionu Kč), což je nejnižší údaj od prosince 2003, napsal Reuters.

Maďarsko nepotřebuje další úvěr

V červených číslech ve středu skončily prakticky všechny burzy v Evropě, kromě Maďarska a Slovenska. Maďarským akciím pomohlo prohlášení vlády, že země nepotřebuje novou úvěrovou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Uvedlo to ve středu tamní ministerstvo hospodářství. Dodalo, že plánovaná jednání s MMF budou pouze běžnou revizí situace v zemi v rámci konzultací, které fond provádí se všemi státy.

Index PX pražské burzy klesl o 0,89 procenta na 1142,1 bodu. Nejvíc klesly akcie CME, Erste, ECM, Unpetrolu a KB. Nejvíc posílil KITD, který jen částečně korigoval včerejší rekordní ztráty.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist